Oczepiny to bardzo dawny obrzęd zwany niegdyś przebabinami, czepieniem czy też czepinami. Wedle tradycji zaczynamy je równo o północy, gdyż dokładnie o tej godzinie Panna Młoda symbolicznie przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny. Coraz częściej obserwuje się jednak tendencje odchodzenia od tej tradycji.

Data dodania: 2010-08-09

Wyświetleń: 2959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Raczej kojarzy się ona z przymusem, czymś zbędnym wręcz stresującym kiedy np. nowa „panna młoda” musi całować nieznanego sobie „pana młodego”.

Już niewiele par zdecydowanie chce je mieć na weselu, gdyż niewiele pamięta skąd one się wzięły i co oznaczają. W dzisiejszym artykule przedstawiam tradycję oczepin, wygląd współczesnych oczepin oraz przykładowe zabawy oczepinowe.
 

Oczepiny-tak czy nie?

Tak naprawdę wiele zależy od charakteru przyjęcia. Jeżeli tuż po ślubie Para Młoda wraz z zaproszonymi gośćmi udaje się na skromny poczęstunek do restauracji, gdzie tańce i hulanki są wykluczone, wówczas można w ogóle zrezygnować z oczepin.

Całkiem inaczej jest w przypadku, kiedy przyjęcie weselne odbywa się w lokalu z parkietem tanecznym i któremu przez całą noc przygrywać będzie wynajęty zespół lub DJ.

Przebieg tradycyjnych oczepin

Na niektórych weselach widać jednak ,że oczepiny pozostały punktem kulminacyjnym. Panna Młoda i Pan Młody rzucają swoje atrybuty, a zgromadzeni wokół goście próbują złapać welon lub muszkę (ewentualnie krawat). W pierwszej kolejności to Panna Młoda rzuca za siebie welon. Wokół pary, w rytm muzyki, tańczą zgromadzeni uczestnicy zabawy. Tradycja mówi, że ta która złapie welon, jako następna pójdzie za mąż. Zamiast welonu panna młoda może rzucić, np. stroik, bukiet lub kapelusz. Inny wariant zabawy to schowanie ozdoby z włosów panny młodej, np. stroika, pod krzesłem, w klapie marynarki wodzireja, lub w bukiecie kwiatów na weselnym stole. Wcześniej należy poprosić wszystkie panny, aby na chwilę opuściły salę zabaw. W trakcie, kiedy panny szukają przypinki, pozostali goście mogą wspólnie śpiewać, aby uniknąć podpowiadania.

Po pannach, wokół pary zbierają się kawalerowie i zabawa wygląda podobnie. W celu uatrakcyjnienia widowiska często wodzirej stosuje pewne triki, by zabawa była weselsza, np. panowie mogą tańczyć w kółeczku w pozycji na kucka. Dodatkowo, aby wykluczyć celowość rzutów młodej pary, zasłania się im oczy opaską. Również wybór nowego pana młodego może być o wiele ciekawszy. Wszyscy kawalerowie powinni stanąć w kole. Pan młody z zawiązanymi oczami podaje jednemu z nich swoją muszkę. Mucha jest podawana kolejnym panom tyle razy, ile wynosi suma wieku państwa młodych. Ten, na którego wypada ostatnia liczba wygrywa.

W ten sposób wyłania się para zwycięzców. Nowa Para Młoda może potem wspólnie zatańczyć lub wziąć udział w konkursie (w zależności od ustalonego wcześniej planu).

Wersja nowoczesna oczepin

Zwyczaj oczepin może wyglądać różnie, a szczególnie w wersji nowoczesnej, np: młodzi przygotowują tyle karteczek, ile na weselu bawi się kawalerów i panien. Karteczki wkładane są do stu balonów. Tylko dwie spośród nich mają napis: pan młody, panna młoda. O północy balony zawiesza się na środku sali. Zadaniem panien i kawalerów jest odnalezienie dwóch oznaczonych karteczek, które umożliwią zdobycie welonu i muszki.

Można wypróbować jeszcze bardziej nietypową metodę: pani młoda i pan młody wchodzą na stół ustawiony na środku sali. Panny i kawalerowie tańczą wokół młodej pary. Na znak orkiestry najszybsza panna wskakuje na stół i siada na kolanie młodego, a najsprawniejszy kawaler na kolanach panny młodej. Te osoby, które pierwsze wykonają zadanie, zdobędą trofeum w postaci welonu i muszki państwa młodych. Bardzo dobrze sprawdzają się zabawy oczepinowe, które odbywają się w rytm muzyki, dlatego możecie poprosić panny o zatańczenie kankana ze wszystkimi wymyślnymi figurami, np. szpagatem. Panom można zaproponować zatańczenie "Jeziora łabędziego", oczywiście także ze wszystkimi figurami.

Inna wersja-przygotowujemy dla każdej panienki i kawalera mały wierszyk. Wśród tekstów jeden ma oznajmiać, iż dana panna, czy też kawaler zmienią wkrótce swój stan, reszta odchodziła "z kwitkiem". Ponumerowane teksty dla panien doczepiamy do kwiatków, natomiast teksty dla kawalerów do krawatów. Gdy zabrzmi muzyka panny tańczą wokół Panny Młodej, która następnie rzuca za siebie kwiaty z załączonymi tekstami, a "przyszłe żony" je łapią. Analogicznie zabawa jest przeprowadzania dla kawalerów. Osoba prowadząca zabawę wywołuje poszczególnych uczestników do odczytania zabawnych tekstów.

Zakończenie oczepin - podziękowania dla rodziców

Pięknym zakończeniem zabawy oczepinowej jest zorganizowanie podziękowań dla rodziców. Zazwyczaj jest za co dziękować. Młodzi często dziękują za wszystkie lata, które spędzili z rodzicami, za troskę i miłość, za wsparcie i za pomoc w zorganizowaniu ślubu i wesela. Dla rodziców jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów dlatego podwójnie postarajcie się, aby wyglądało to pięknie i dobierzcie właściwe słowa. Pamiętajcie, że oni też bardzo przeżywają wasze wesele. A ten moment szczególnie. Powinniście też pomyśleć o obdarowaniu rodziców kwiatami lub drobnymi prezentami. Dopełnieniem podziękowań dla rodziców może być wspólny taniec: dwie pary rodziców i para ślubna.

Przykładowe zabawy oczepinowe znajdują się w artykule Oczepiny

Życzę udanej , pełnej radości zabawy weselnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena