Tak się dzieje najczęściej w sytuacji, gdy kupujemy dom już stojący, gdzie ogród nie był pielęgnowany. Koszt renowacji może być spory, z czym trzeba się niestety liczyć.
Najczęściej renowacji poddać trzeba trawniki. Zaniedbane zwykle przedstawiają sobą opłakany wygląd. Są zniszczone przez szkodniki takie jak krety, pokryte żółtymi plamami, a w niektórych miejscach trawa w ogóle przestała rosnąć. Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne to również ono wymagać będzie niezbędnej renowacji, podobnie zresztą jak system nawadniania.
Nie każdy poradnik ogrodnika zawiera informacje, w jaki sposób przywrócić dawny wygląd zniszczonemu trawnikowi. Renowacja może przynieść oczekiwany efekt nawet dopiero po kilku latach. Murawę poddać trzeba aeracji i wertykulacji. Różne kolory trawy mogą wynikać z różnej kwasowości gleby w tych miejscach. Aby kolor trawy wyrównał się należy dosypać warstwę nowej ziemi, ale wymieszanej z torfem i nawozem, oraz dosiać trawę. Taki zabieg najczęściej należy powtórzyć.
Remont oczka wodnego polega na wymianie folii. Czasem jednak wystarczy zakleić dziurę w już istniejącej folii. Jeśli chodzi o automatyczne nawadnianie to przede wszystkim trzeba starannie oczyścić je z osadów mineralnych. Warto również udrożnić linie kroplujące oraz wymienić dysze zraszaczy, a także zawory automatycznych sterowników.
Renowacja ogrodu wiązać się może z naprawdę dużymi kosztami. Aby zminimalizować koszty pielęgnacji odnowionego ogrodu można zastosować kilka sztuczek. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z dużym ogrodem warto zbudować studnię, dzięki której podlewanie będzie bardziej ekonomiczne. Można również wykorzystać wodę opadającą z dachu i rozsączkować ją perforowanymi rurami umieszczonymi pod trawnikiem. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy grunt jest piaszczysty.
Aby pielęgnacja dużego ogrodu przebiegała sprawnie można zdecydować się na wytrzymałą roślinność, agrowłókninę na wyściółkowanie rabaty oraz na korę ogrodniczą i oczywiście automatyczne nawadnianie. Jeśli trawnik jest duży sporo czasu trzeba poświęcić na jego koszenie. W związku z tym można wziąć pod uwagę gęste nasadzenia dywanowe zamiast właśnie trawnika oraz upiększenie rabat roślinami ozdobnymi.
Renowacja ogrodu to również nie raz konieczność poprawienia właściwości gleby. Może być tak, że to właśnie zbyt słaba i mało żyzna gleba jest przyczyną dotychczasowego wyglądu ogrodu. Aby poprawić stan gleby można nałożyć warstwę żyznej gleby albo przeprowadzić nawożenie minerałami. Warstwę żyznej gleby należy rozprowadzić równomiernie na grubość 25 cm, jeśli mamy do czynienia z naprawdę zniszczonym podłożem. Jeśli chodzi zaś o nawozy to mogą one być mineralne albo organiczne. Do nawozów mineralnych zalicza się nawozy jedno- i wieloskładnikowe, granulowane lub płynne. Stosuje się je wiosną oraz pod koniec czerwca. Natomiast nawozy organiczne to nawozy zielone, obornik i kompost. Kompost nakłada się wiosną i jesienią, a obornik jesienią.