Kolokacja twojego serwera (maszyny) daje ci największą elastyczność, ze wszystkich innych rozwiązań hostingowych. To ty wybierasz sprzętową konfigurację serwera i oprogramowanie jakie zostanie na nim zainstalowane.

Data dodania: 2010-07-28

Wyświetleń: 2385

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

To ty wybierasz sprzętową konfigurację serwera i oprogramowanie jakie zostanie na nim zainstalowane. Dostawca usług kolokacyjnych zapewnia połączenie z Internetem i zajmuje się zapewnieniem odpowiedniego środowiska do działania twojego serwera – np. zapewnia zasilacze awaryjne (UPS), zabezpieczenia przeciwpożarowe i klimatyzację. Ty ponosisz koszty związane z utrzymaniem twojego serwera w centrum danych.


Firmy, które zapewniają takie usługi jak kolokacja, mają też często w swojej ofercie usługi hostingu dedykowanego. W tym wypadku klient, czyli ty, wynajmuje serwer (maszynę) znajdujący się w centrum danych firmy oferującej ten typ hostingu.


Kiedy decydujesz się na kolokację, to płacisz za fizyczna przestrzeń, którą będzie zajmował twój serwer. Kolokacja z reguły wymaga większych kosztów wstępnych, niż wynajęcie serwera dedykowanego od firmy hostingowej. Na przykład w Stanach Zjednoczonych koszt kupna serwera to około 4000 dolarów za maszynę z segmentu low-end i 9000 dolarów za średniej jakości serwer. Wynajęcie miejsca w szafie rack to koszt około 500 – 700 dolarów opłaty wstępnej. Kwotę tą będziesz też musiał płacić co miesiąc. Jeżeli zdecydujesz się na dokupienie switcha lub routera, to będziesz musiał dopłacić od 1500 do 2000 dolarów za low-endowy sprzęt. Sumarycznie będziesz musiał zapłacić co najmniej 7500 dolarów – w tej sumie nie zawiera się cena za obsługę wykwalifikowanego personelu, ubezpieczenia, dodatkowego sprzętu zabezpieczającego itp. Jednak należy pamiętać, że jeżeli zdecydujesz się na kupno własnego sprzętu, to nie warto oszczędzać na jego utrzymaniu. Profesjonalna serwerownia będzie w stanie zapewnić jakość usług i bezpieczeństwo twojej maszyny na najwyższym poziomie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena