W trosce o zdrowie i samopoczucie najbliższych dom można wykończyć tak, aby domownicy cierpiący z powodu chorób alergicznych mniej odczuwali przykre objawy swojej choroby.

Data dodania: 2010-07-15

Wyświetleń: 1634

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Również mieszkanie można wyremontować w sposób przyjazny dla alergika.

Specjaliści twierdzą, że najbardziej odpowiednie dla alergików są tynki gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe. Ich powierzchnia jest gładka, dzięki czemu osadza się na nich mniej kurzu. Ściany pokryte tynkiem strukturalnym są trudne do utrzymania w czystości. Alergicy powinni również wystrzegać się tynków mineralnych. Ich powierzchnia jest nierówna, bo tynki te zawierają ziarnka piasku.

Kolejnym ważnym elementem, dzięki któremu alergik lepiej będzie się czuł w domu są odpowiednie farby i lakiery. Farby wodorozcieńczalne to jedyne farby, dzięki którym alergicy będą się dobrze czuli. Ściany najczęściej maluje się farbami dyspersyjnymi, które są również nazywane emulsyjnymi. W ich składzie znajdują się przede wszystkim żywice akrylowe, winylowe i lateksowe. To woda jest rozcieńczalnikiem takich farb, dzięki czemu powłoki przez nie tworzone są trwałe, odporne na zabrudzenia, zmywalne i paroprzepuszczalne. Tego typu farby łatwo się nakłada, schną one szybko i nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia oparów. Do innych tego typu farb należę farby klejowe, krzemianowe albo silikonowe. Stosuje się je jednak coraz rzadziej. Farby krzemianowe produkowane są przede wszystkim z substancji naturalnych. Dlatego nazywa się je "farbami ekologicznymi". Powierzchnia pomalowana tą farbą jest jednak nierówna, przez co osadza się na niej kurz.

W sklepach dostępne się specjalne farby dla alergików. Są to farby wodne. Farby te są rozpoznawalne dzięki znakom takim jak Znak Błękitnego Anioła na farbach niemieckich i skandynawskich. W Polsce jest to Znak Ekologiczny E oraz rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Najbardziej niebezpieczne dla alergików są farby rozpuszczalnikowe. Benzyna lakowa i inne związki organiczne stanowiące ich rozcieńczalniki emitują toksyczne opary nawet w długim czasie po malowaniu.
W mieszkaniach, w których przebywają alergicy nie powinno być tapet. Jeśli w pomieszczeniach jest zła wentylacja dojść może do zawilgocenia, a to prowadzić może do powstawania pleśni i grzybów pod tapetą. Niekorzystne są również tapety winylowe, bo charakteryzują się silnym zapachem. Tam gdzie na ścianach są stare, odklejające się tapety mamy do czynienia z siedliskiem kurzu i roztoczy. Zamiast tapet można stosować aseptyczne okleiny ścienne. Stosuje się np. w szpitalach. Mogą być również wykorzystywane w pomieszczeniach dla alergików.

Coraz częściej ściany wykańcza się płytą oraz tapetą korkową. Korek charakteryzuje się tym, że jest 5 razy lżejszy od wody, świetnie amortyzuje drgania oraz wygłusza wnętrze. Dzięki jego porowatości ściany z korka oddychają. Korek jest również świetnym izolatorem wilgoci. Grzyby, pleśń czy inne mikroorganizmy nie mają z nim szans. Można go również stosować w pomieszczeniach wilgotnych, jak kuchnia czy łazienka, gdy oczywiście jest odpowiednio zaimpregnowany.
Stanowczo alergicy powinni wystrzegać się ścian wykończonych boazerią. Może zawierać ona szkodliwe formaldehydy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena