Internet jest wyjątkowym medium, które w zaledwie kilkanaście lat, stało się obok radia, prasy i telewizji, najważniejszym środkiem przekazywania informacji. ...

Data dodania: 2007-08-14

Wyświetleń: 7233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Internet jest wyjątkowym medium, które w zaledwie kilkanaście lat, stało się obok radia, prasy i telewizji, najważniejszym środkiem przekazywania informacji.

Czym różni się internet obecny od tego sprzed kilkunastu lat? Istnieją trzy zasadnicze zmiany, będące wynikiem niejako naturalnej ewolucji sieci www.

Przede wszystkim zmienił się zasięg. Już trzydzieści osiem lat temu rozpoczęto badania nad wieloelementową siecią komputerów bez wyróżnionego węzła. Początkowo był to projekt wojskowy o małym zasięgu i nie było planów stworzenia jego cywilnego odpowiednika.

Obecnie z internetu korzysta na świecie ponad milion sto tysięcy użytkowników, a jego zasięg, dzięki zastosowaniu technologii satelitarnej nie jest w żaden sposób ograniczony. Najprościej rzecz biorąc, nie istnieje na świecie miejsce, w którym nie można skorzystać z internetu. Choć w niektórych miejscach wymaga to użycia bardziej zaawansowanych technologii.

Tak, więc doszliśmy mimowolnie do drugiej zasadniczej transformacji w sieci internetowej. Mowa tu o liczbie użytkowników. Pierwotnie była to mocno ograniczona grupa naukowców wojskowych i cywilnych. Teraz, jak już zostało wspomniane, mówimy o jego regularnym użytkowaniu przez około 17% światowej populacji. W Krajach rozwijających się wzrost osób korzystających z internetu liczy się w setkach procent.

Trzecią kwestią rozwoju sieci www, którą celowo należy poruszyć na końcu ze względu na obszerność tematu, jest jej "zawartość". Kierunek rozbudowy oraz narzędzia wykorzystywane do tego celu.
Wystarczy sięgnąć pamięcią zaledwie 10 lat wstecz i przypomnieć sobie, jak wyglądały serwisy internetowe, jakie posiadały funkcjonalności i jaką zawierały ilość informacji i danych. Od momentu zarejestrowania pierwszej komercyjnej domeny w 1985 roku sporo się zmieniło. W tej chwili liczenie ilości domen nie ma w zasadzie sensu, dlatego że w ciągu każdej minuty ich ilość się zmienia więc jakiekolwiek konkretne informacje na ten temat byłyby nieaktualne już w momencie opublikowania. Tak gigantyczny wzrost ilości stron www, a przez to i konkurencji spowodował, że stworzenie konkurencyjnego serwisu internetowego jest ogromnym przedsięwzięciem, w które musi być zaangażowany cały sztab fachowców wyspecjalizowanych w wąskich działach technologii IT. Podstawowy skład grupy tworzącej stronę internetową to: grafik (zapewniający projekt graficzny strony www odpowiadający najnowszym trendom), specjalista od animacji flash (odpowiedzialny za wszelkie animacje w serwisie, np. banery, popup'y), grupa specjalistów marketingowych (którzy zapewnią stworzenie odpowiednich funkcjonalności w serwisie, zmaksymalizują jego użyteczność, zapewnią prezentowanie najbardziej aktualnych i poszukiwanych treści), programista (zapewniający od strony technicznej zrealizowanie założeń serwisu i wdrożenie ich do systemu CMS zarządzającego treścią lub innej dedykowanej aplikacji), specjalista ds. SEO i SEM (zadaniem, którego jest zapewnienie odpowiedniej widoczności strony w internecie z poziomy wyszukiwarek internetowych). W na prawdę wyjątkowych przypadkach tworzeniem serwisu internetowego zajmują się dziesiątki, setki, a nawet tysiące osób.

Najnowszym trendem w technologii IT jest tworzenie stron www, skonstruowanych tak aby były one rozbudowywane przez samych użytkowników, przy minimalnej ingerencji specjalistów i administratorów. Cel współczesnego internetu to przede wszystkim użyteczność.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena