3 głosów

Niektórzy mówią, że marzenia to cele, które nie zostały jeszcze spisane na papierze. Celem tego artykułu jest pokazać, że marzenia to nic złego, i że nie tylko dzieci mają do nich prawo.

Niektórzy mówią, że marzenia to cele, które nie zostały jeszcze spisane na papierze. Jest w tym sporo prawdy. Istnieje aspekt psychologiczny, który okazuje się być pomocny podczas próby realizacji marzeń, właśnie poprzez zapisanie ich na kartce papieru i umieszczeniu owej kartki w widocznym miejscu. Dzięki temu po prostu codziennie masz kontakt ze swoimi celami, pamiętasz o nich, a co za tym idzie robisz jak najwięcej w celu osiągnięcia ich. Ale nie o tym chciałem pisać.

Celem tego artykułu jest pokazać, że marzenia to nic złego, i że nie tylko dzieci mają do nich prawo. Każdy z nas czegoś pragnie, każdy z nas marzy o czymś nieosiągalnym na pierwszy rzut oka. Może to być ciepły dom w malowniczym miejscu, albo nowy, drogi samochód. Czasem jest to po prostu kochająca rodzina, lub zdrowie, którego obecnie brakuje.

Krótko mówiąc, marzenie jest to powód, dla którego chcesz robić to, co robisz. Jest to fundament, który należy wylać, zanim zechcesz postawić budynek.

Jednak niewielu ludzi tak na prawdę potrafi dążyć do spełnienia swoich marzeń. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z głównych jest strach. Większość ludzi boi się wziąć sprawy we własne ręce, ale tak na prawdę boją się oni odpowiedzialności za swoje czyny. Może to być następstwo złych doświadczeń z dzieciństwa, albo po prostu zwykła niedojrzałość. Niektórzy z nas boją się pond to, że jeśli o coś poproszą, uwikłają się w zobowiązania, które nie będą miały końca.

Konsekwencją jest fakt, że ludzie tak na prawdę pozwalają okradać się z marzeń, poprzez realizowanie marzeń innych ludzi.

Nie pozwól ukraść swoich marzeń.

Wielu ludzi nie realizuje swoich marzeń, czy celów, ponieważ są zbyt zajęci spełnianiem marzeń innych osób, chociażby swojego szefa. Po jakimś czasie okazuje się, że wielu z nas zapomina o swoich prawdziwych pragnieniach. Przyzwyczailiśmy się, że do syta można najeść się zwykłym chlebem, więc nikomu nie przyjdzie do głowy, aby poprosić o kawałek wędliny do kanapki.

Strach, o którym pisałem wyżej, połączony z nadmierną dumą, doprowadza do powstawania błędnych przekonań, które dodatkowo utwierdzane są w naszych umysłach przez rodzinę, kościoły, mass media, które mówią, że należy dawać, a nie brać, a mówienie o swoich potrzebach to po prostu oznaka słabości.

Ponadto wielu z nas żywi przekonanie, że do wszystkiego musi dojść samodzielnie, i do tego perfekcyjnie, najlepiej już za pierwszym podejściem. W przeciwnym razie ludzie przestaną ich szanować, stracą przyjaciół, i do niczego się nie będą nadawać.

Prawda natomiast jest taka, że większości z nas brakuje zwykłej pewności siebie. To dlatego właśnie skupiamy się na spełnianiu marzeń innych i realizowaniu cudzych celów, zamiast własnych.

Jednak to właśnie możliwość realizowania swoich własnych celów, spełnianie swoich własnych marzeń, oraz zaspokajanie swoich własnych pragnień i potrzeb daje w życiu najwięcej satysfakcji.

Nie bój się marzyć.

Jeśli uważasz, że ktoś mógłby wyśmiać Twoje marzenie, nie mów o nim głośno tej osobie. Szukaj ludzi, którzy mają podobne cele do Twoich, dzięki temu wspólnie będziecie w stanie je zrealizować.

Nie słuchaj też ludzi, którzy mówią "Nie uda Ci się", "To zbyt trudne", albo "Takie rzeczy tylko w Erze ;-)" Ludzie tacy zazwyczaj nie wierzą w siebie. Czekają, aż ktoś przyjdzie i wszystko zrobi za nich, a często nawet wtedy nie wierzą, że ktoś chce im pomóc, doszukują się we wszystkim podstępu. A co gorsza, są święcie przekonani, że chcą dla Ciebie dobrze. Ale fakt jest taki, że w razie czego, będziesz mógł liczyć tylko na siebie, ponieważ strach i brak wiary we własne możliwości uniemożliwi im działanie.

Podsumowując.

Artykuł kończę słowami jednego z najbardziej poczytnych autorów współczesnej literatury:

Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli.
- Paulo Coelho

Prawda jest taka, że każda zmiana jest zmianą na lepsze, pod warunkiem, że tak do tego podejdziesz. Błędów nie popełnia ten, kto nie robi nic, ale też nic nie osiąga. Dlatego nie bój się popełniać błędów. Kiedy doświadczysz porażki, po prostu wyciągnij z niej wnioski, aby wiedzieć, czego w przyszłości nie robić i idź dalej. Powodzenia!

 

Licencja: Creative Commons