Ania z Zielonego Wzgórza - cechy powieści obyczajowej. Krótka charakterystyka powieści i jej bohaterów, doskonałe wprowadzenie do śledzenia ich dalszych losów.

Data dodania: 2010-05-17

Wyświetleń: 7259

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lucy Maud Montgomery znana jest na całym świecie jako autorka powieści młodzieżowych. Urodziła się 30.XI.1874 r. w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda w Kandzie. Największą sławę przyniósł jej cykl powieści o sierocie, która omyłkowo trafiła do starszego rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów.
Powieść Ania z Zielonego Wzgórza to powieść obyczajowa. Przedstawia nie tylko losy rudowłosej dziewczynki o wybujałej fantazji, wyegzaltowanym słownictwie, ale również dość specyficzną społeczność niewielkiej kanadyjskiej wioski. Mieszkańcy malowniczego Avonlea byli silnie ze sobą zintegrowani. W trudnych chwilach gotowi byli się zjednoczyć, jak to miało chociażby miejsce po śmierci Mateusza Cuthberta. Czynnie uczestniczyli w życiu społecznym, urządzali pikniki, przedstawienia. Żywo reagowali na tragedie i radości swoich sąsiadów, co u niektórych przeradzało się wręcz we wścibstwo. Przykładem może być plotkarska Małgorzata Linde. Z nieufnością za to podchodzili do osób spoza swego miasteczka. Byli konserwatywni i mało tolerancyjni. Pojawienie się Ani wywróciło życie mieszkańców do góry nogami. Warto przeczytać streszczenie Ania z Zielonego Wzgórza, by przekonać się w jaki sposób wątła jedenastoletnia dziewczynka nauczyła ich tolerancyjności, miłości, szczerości. Pokazała otaczający świat w piękniejszych barwach. Otworzyła serca wielu ludzi, w tym swojej opiekunki, Maryli Cuthbert. Każde Ania z Zielonego Wzgórza streszczenie podkreśla charakterystyczną społeczność Avonlea i zmiany jakie w niej zaszły po pojawieniu się Ani Shirley.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena