Maszyny budowlane nieodmiennie kojarzą się z kolorem żółtym lub pomarańczowym. Prawdziwą rzadkością są koparki pomalowane na zielono, niebiesko lub czarno. Jest kilka hipotez dlaczego tak się dzieje.

Data dodania: 2010-05-05

Wyświetleń: 3818

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Według tych mniej popularnych, żółty kolor kojarzy się z piaskiem, czyli naturalnym środowiskiem pracy koparki. Inni podnoszą względy estetyczne, twierdząc, że jaskrawe kolory mają jedynie ożywić ponure kolosy. Ale tak naprawdę, maszyny budowlane zawdzięczają swoje kolory głównie względom bezpieczeństwa.

Koparki niebezpieczne jak osy

Maszyny budowlane, ze względu na swe ogromne rozmiary, a co za tym idzie ograniczoną zwinność, mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w pobliżu. Z tego też powodu koparki, spychacze, walce i dźwigi malowane są w kolory, które mają zapewnić zauważenie ich w każdych warunkach. Kolor żółty i pomarańczowy, a także bardzo kontrastowe zestawienie żółto-czarne są barwami najbardziej rzucającymi się w oczy i jednocześnie, instynktownie odbieranymi jako ostrzeżenie. Żółto-czarne koparki swoje ubarwienie podpatrzyły bowiem w przyrodzie, gdzie jest ono wykorzystywane chociażby przez osy. Taka właśnie kolorystyka ma sprawić, że maszyny budowlane nie wtopią się w tło, a wszyscy wokół podejdą do nich z należytym respektem i ostrożnością.

Maszyny budowlane na żółto i na niebiesko

Maszyny budowlane zdarzają się oczywiście też w innych kolorach, lecz są to tylko wyjątki potwierdzające regułę. Niebieskie lub zielone koparki to jedynie efekt działań marketingowych firmy pragnącej wyróżnić się na rynku. A ponieważ nie ma żadnych norm nakazujących stosowania kolorów ostrzegawczo-wyróżniających, więc paleta barw zaczyna się coraz bardziej poszerzać. Mimo wszystko jednak, maszyny budowlane w kolorze żółtym są tak powszechne, że w języku angielskim istnieje specjalne określenie „yelllow goods" (żółte towary). Oznacza ono sprzęt wykorzystywany na budowach, a więc wszelkiego rodzaju koparki, buldożery, dźwigi, wywrotki itp.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena