Pierwszą kwestią jest wielkość zmywarki. Standardowo na rynku oferowane są zmywarki o szerokości 45 cm oraz 60 cm. Wybór wielkości naszego sprzętu powinniśmy uzależnić od wielkości rodziny. Choć czasami warto zakupić większy model gdzie naczynia nie są upchane, a w razie mniejszej ilości naczyń zastosować program na pół wsadu.
Kolejną cechą jest zabudowa zmywarek. Zmywarki wolnostojące mogą funkcjonować samodzielnie, a zmywarki do zabudowy są przystosowane tylko do zabudowy w ciągu szafek kuchennych lub w słupku (zabudowa podwyższona). W tej kwestii mamy dużą dowolność, wybór ten zależy w główniej mierze od naszego gustu lub poczucia estetyki.
Następnie warto zastanowić się nad energooszczędnością naszej zmywarki. Warto sprawdzić ile wody i prądu zużywa się podczas mycia naczyń. W tej kwestii może okazać się, że lepszym rozwiązaniem jest sprzęt AGD o mniejszej pojemności.
Ponad to, bardzo istotnymi cechami są poziom hałasu oraz jakość wykonania zmywarki. Przyjmuje się, że ciche zmywarki wytwarzają hałas na poziomie 40 – 45 dB. Rozpatrując jakość zmywarki warto pamiętać, że w naszym sprzęcie oprócz tego co widać, jest także dużo elektroniki. Choć często różnicę w jakości użytych tworzyw, uszczelek, filtrów zapobiegających uszkodzenie pompy widać „gołym okiem”.
Na koniec pragnę także dodać, że zawsze powinniśmy się dokładnie zapoznać z instrukcją obsługi każdej zmywarki oraz stosować do zawartych w niej wskazówek. Oprócz tego, warto poznać oferowane funkcje przy zastosowaniu różnych programów, to bez wątpienia ułatwi nam pracę ze zmywarką oraz zaspokoi nasze oczekiwania i wymagania.