Widziałem już wiele opinii na temat nagrywania płyt. Jednak nadal większość nagranych płyt nawet nową nagrywarką jest w znacznym stopniu nie do odczytania. Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł.

Data dodania: 2010-04-18

Wyświetleń: 1973

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na poprawne nagranie płyty składają się trzech części:

1.Stan nagrywarki
2.Stan nośnika
3.Stan sprzętu komputerowego
4.Prędkość nagrywania

Ad1. Widziałem przez wiele lat masę nagrywarek wszystkich marek. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet nowe nagrywarki potrafią mieć błędy zapisu.
Jeżeli nagrywarka raz zapisuje a raz nie, proponuję rozebrać i psiknąć sprężonym powietrzem w okolice lasera. Niektóre nagrywarki tak odratowałem. Jeżeli to jest nagrywarka podłączana do komputera interfejsem IDE, należy sprawdzić, czy tryb DMA dla nagrywarki jest włączony. Najłatwiej można to zrobić uruchamiając Nero InfoTool.
Wyłączony tryb DMA dla nagrywarki niedość, że spowalnia zapis płyt dvd, lecz także może powodować błędy przesyłu danych do nagrywarki. Warto spróbować wymienić taśmę IDE lub, SATA na nowe. 


Ad2. Jeżeli jesteś pewny, że nagrywarka jest w pełni sprawna, sprawdź czy płyta jest sprawna mechanicznie. Sporo płyt jest sprzedawana w kupce, przez co się rysują. Kilka raz temu zakupiłem kilka płyt, dvd-r bez obejrzenia, jakie są pod spodem. Ok 8 płyt dvd-r renomowanej firmy TDK były nie do nagrania. Przed zakupem proponuję dokładnie obejrzeć każdą płytę pod spodem.

Ad3. To jest najważniejsze. Często jest tak, że płyty się "palą" z powodu awarii sprzętu lub oprogramowania. Jeżeli wiesz, że kupiłeś nową nagrywarkę, płyty są dobre mechanicznie, a nagrywarka pali płyty - należy zamiast iść do sklepu reklamować nagrywarkę, spróbować zdiagnozować usterkę sprzętową. Bardzo często w nagrywarkach IDE wystarczy tylko wypiąć, a następnie wpiąć ponownie taśmę IDE z powrotem i płyty nagrywają się bez problemowo.

Ad4. Bardzo często obserwuję, że płyty nagrywane maksymalną prędkością, w lekko zużytych napędach, jest nieczytelna. Unikajcie takiej praktyki. Szanujcie swoją nagrywarkę i nerwy:)

Pozdrawiam
Miłego nagrywania

Licencja: Creative Commons
2 Ocena