Pod koniec roku 1941, Orkiestra Glenna Millera, założona przez wokalistę i saksofonistę Gordona "Tex" Benekea, wykonała piosenkę "Chattanooga Choo Choo" w filmie Sun Valley Serenade. Film przeszedł na drugi plan a piosenka stała się przebojem. W mniej niż trzy miesiące został sprzedany ponad milion płyt.

Data dodania: 2010-04-07

Wyświetleń: 2604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby nagrodzić Glenna Millera - i zwrócić uwagę na jego sukces, RCA Victor spryskało jedną z kopii "Chattanooga Choo Choo" złotym lakierem. 10 lutego 1942 roku firma zaskoczyła Millera podczas audycji na żywo „Złotą Płytą". Była to pierwsza złota płyta przyznana kiedykolwiek artyście.

Rzeczywista, uznawana obecnie za nagrodę Złota Płyta, została zapoczątkowana gdy RIAA (Recording Industry Association of America) zapożyczyła chwyt reklamowy i znak Złotej Płyty. Pierwsza oficjalna Złota Płyta została przyznana Perremu Como w 1958 roku za nagranie "Catch A Falling Star". Pierwszy Złoty Album zdobył Gordon McRae i obsada z Oklahomy za ich soundtrack. Od tamtej pory Złota Płyta stała się niedłącznym elementem kultury masowej, co roku wyłaniając najpopularniejszych artystów. Stała się nagrodą bardzo cenną ponieważ oznaczała nie tylko wielkość artysty, ale również skuteczność całej machiny promocyjno-dystrybucyjnej, która stała za sukcesem danej płyty.

RIAA ustaliła pułap sprzedaży dla Złotej Płyty na 500.000 sztuk. Ilość sztuk jest określana sprzedażą przez sklepy muzyczne, kluby, szafy grające i wszystkie dodatkowe kanały sprzedażowe, które legalnie dystrybuują muzykę. Sprzedaż miliona sztuk zdobywa miano Platynowej Płyty, a w razie potrzeby Multi-Platynowej Płyty. W 1998 roku RIAA rozpoczęła instytucję Diamentowej Płyty przyznawanej za sprzedaż 10 milionów egzemplarzy albumu lub singla.

Aby uzyskać certyfikat Złotej Płyty wytwórnia musi zwrócić się o niezależny audyt sprzedaży dla każdego tytułu. Następnie firma księgowa zatrudniona przez RIAA oblicza stosunek liczby płyt lub albumów wysłanych do sprzedaży do tych rozprowadzanych za darmo w celach promocyjnych. Następnym etapem jest proces śledzenia sprzedaży i zwrotów magazynowych.

Pierwotnie Złote Płyty były na materiałowym tle w ramce z drewna. Mini-okładki albumu lub replika płyty umieszczane były obok certyfikacji poświęcenia. W 1985 został dodany hologram, aby zapobiec nieautoryzowanemu powielaniu Złotych Płyt.

Po tym jak hologram został wprowadzony tradycja została zmieniona, aby umożliwić firmom fonograficznych dopasowanie nagrody np. projektant Wayne Yenawine wykonał Diamentową Płytę z ołowiu.

Najlepiej sprzedający się album wszech czasów to The Eagles "Greatest Hits", który w latach 1971-1975 sprzedał się w ilości 26 milionów egzemplarzy. Inne albumy, które przekroczyły 20 mln sprzedanych sztuk to „Thriller" Michaela Jacksona, „The Wall" Pink Floyd, „Led Zeppelin IV" Led Zeppelin i Billy Joel „Greatest Hits".

RIAA śledzi także kariery poszczególnych artystów, co pozwala im na sprawdzenie który artysta się najlepiej sprzedaje. Obecnie nikomu nie udało się przebić The Beatles którzy sprzedali 106 milionów płyt (tylko w USA, inne kraje mają swoje własne standardy pomiaru).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena