W dzisiejszych czasach budowa domów dzięki rozwiązaniom alternatywnym staje się tańsza od zakupy mieszkania, ponadto koszty eksploatacji takiego budynku rownież są tańsze!

Data dodania: 2010-03-24

Wyświetleń: 2702

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mowa tutaj o domach budowanych w technologii kanadyjskiej, norwerskiej - krótko mowiąc jest to budowa z wykorzystaniem drewnianego szkieletu budynku. Jednak drewno użyte do konstrukcji budynku jest specjalnie ku temu przygotowane, najczęściej jest to:
przygotowywanie w specjalistycznej wytwórni produkującej drewno do zastosowań w budownictwie szkieletowym.

Przygotowanie drewna z którego produkowane są domy kanadyjskie wygląda następująco:
Drewno jest suszone komorowo do wilgotności poniżej 18 % , czterostronnie strugane oraz impregnowane na etapie produkcji przeciw owadom i grzybom oraz utrudniającym palność drewna preparatem Fobos M2f Suszenie komorowe drewna w wysokiej temperaturze zabija zarodniki grzybów i pleśni a także powoduje ,że drewno utrzymuje stabilny wymiar i nie pracuje na skręcanie (nie wypacza się).

Konstrukcja domu wykonana z tak przygotowanego drewna powinna zapewnić jego trwałość na okres około 150lat. Warto również dodać że producenci takich domów udzielają gwarancji na około 25-30lat. Technologia domów z drewna zagościła na polskim rynku kilka lat temu i narazie jest gałęzią rozwijającą się aczkolwiek dającą ciekawą alternatywę na własny kąt.

Dzisiejszy dom z drewna, wygląda jak dom murowany jest tak samo bezpieczny, a ponadto jest bardziej energooszczedny, ekologiczny oraz zdrowszy, ponieważ ten dom oddycha. Termoizolacje zapewniaja wełna mineralna, oraz izolacja zewnętrzna, które w sumie obniżają współczynnik przenikania ciepła dużo niżej aniżeli wartości referencyjne.

Budowa takiego domu trwa najwyżej 3 miesiące do momentu wprowadzenia co dodatkowo wpływa na ich atrakcyjność, nic więc w tym dziwnego że w krajach takich jak kanada czy USA budowa domów w tej technologii sięga 80% całej branży budowlanej.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena