Schody zewnętrzne, a może jednak potrzebujesz raczej schodoów wewnętrznych? Ciekawe informacje o schodach, o jakich do tej pory nigdy nie słyszałeś. Tylko u nas! Tylko w tym artykule!

Data dodania: 2010-03-15

Wyświetleń: 2035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Schody - niby prosty i oczywisty element każdej wielokondygnacyjnej nieruchomości lub część łącząca różne poziomy ziemi. Czy można coś interesującego powiedzieć o schodach, poza tym, że dzielimy schody na przykład na wewnętrzne i zewnętrzne?


W tym tekście postaram się napisać kilka fajnych informacji związanych ze schodami. Poza tym, że mamy mnóstwo rodzajów schodów, na przykład schody gięte...

Ale w przypadku schodów nie najważniejszy jest ich rodzaj. Ważniejsza jest raczej wygoda, bezpieczeństwo i atrakcyjność. Schody wygodne powinny mieć odpowiednią zależność pomiędzy szerokością i wysokością stopnia. Zależność ta jest wyrażana wzorem 2h+s=63, gdzie h to wysokość stopnia, s to jego szerokość, a 63 to średnia długość kroku człowieka. Wymiary stopni schodów należy tak dobrać, aby spełniały to równanie lub były wielokrotnością jego wyniku.

Druga bardzo istotna rzecz to bezpieczeństwo. Schody nie mogą być śliskie. Schody powinny być również wyposażone w balustrady, które powinny być montowane na odpowiedniej wysokości. Schody nie powinny być również strome. Schody o nachyleniu do 30 stopniu są łagodne, te o nachyleniu 30-36 stopni to schody normalne. Schody o nachyleniu powyżej 36 stopni są schodami stromymi.

I na koniec ciekawostka. Wiecie, że schody mają duszę? Dusza to wolna przestrzeń pomiędzy dwoma biegami. A bieg to szereg stopni...

I jeszcze jedno na temat schodów drewnianych. Schody drewniane wykonywane są przeważnie z drewna sosnowego oraz dębowego. Co ważne schody drewniane mogą być montowane co najwyżej na dwóch kondygnacjach.

Licencja: Creative Commons