Jak wszyscy wiemy opony się zużywają i dlatego co jakiś czas trzeba kupić nowe.
Oczywistym jest że ogumienie niszczy się podczas jazdy, hamowania, przyspieszania itd., ale często zapominamy, że „gumy" starzeją się także gdy nie są używane.

Na oponę cały czas działają jakieś siły oraz inne bodźce zewnętrzne np. reakcje chemiczne, promieniowanie słoneczne i inne. Co ciekawe, badania i statystyki pokazują że sporadyczne korzystanie z opon zwiększa ryzyko ich zniszczenia. Nie jest to zbyt dobra widomość dla „niedzielnych" kierowców, oraz właścicieli przyczep lub wyjątkowych pojazdów, które są odpalane tylko na specjalną okazję.
Producenci opon dobrze o tym wiedzą, i aby przedłużyć ich życie, dodają specjalne przeciwutleniacze i inne substancje spowalniające lub zapobiegające reakcjom chemicznym. Jak zapewniają, ich opony będą zdatne do używania przez wiele lat. Czy jednak jest tak na pewno? Jak długo można przechowywać opony? Jaki jest ich okres eksploatacyjny?
Ogólnie znana jest opinia, że nie powinno korzystać się z opon starszych niż 10 lat, nawet jeśli nic nie wskazuje na ich zużycie. Można przekroczyć ten czas, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli wiemy, że opony nie były przekładane, a samochód używany delikatnie, bez szarżowania i jeżdżenia po nieutwardzonych drogach. Jednak w miarę możliwości, należy zmienić takie opony na nowe.
Wulkanizatorzy i mechanicy twierdzą, że ogumienie rzadziej używane, starzeje się prędzej. Przykładem może być koło zapasowe. Po około 5 latach od wyprodukowania, jego awaryjność drastycznie wzrasta.
Takie opony przeważnie mocno się odkształcają, szczególnie, pod obciążeniem zaparkowanego auta lub przyczepy. Dlatego warto regularnie przetaczać takie pojazdy, w celu przedłużenia żywotności ogumienia. Trzeba pamiętać że odkształcone opony powodują zmianę środka ciężkości koła, a to skutkuje brakiem wyważenia. Znacznie zmniejsza to bezpieczeństwo podróżowania. Oczywiście, może nie być widać żadnych zmian, jednak skuteczność hamowania i przyczepność takiego pojazdu może spaść nawet o 50%.
Nigdy nie oszczędzaj na oponach. Lepiej kup nowe sezon wcześniej, w końcu nie są aż takie drogie, a mogę uratować Ci życie. W końcu przyzwoite opony to nie fortuna.

Licencja: Creative Commons