Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz otwarcie granic dla pracowników z Polski pozwoliły na swobodny przepływ kapitału ludzkiego między krajami członkowskimi i pracę za granicą.

Data dodania: 2010-03-01

Wyświetleń: 4174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz otwarcie granic dla pracowników z Polski pozwoliły na swobodny przepływ kapitału ludzkiego między krajami członkowskimi i pracę za granicą. Oficjalne statystyki mówią, że poza Polską przebywa obecnie blisko milion osób, ale nawet statystycy GUS-u przyznają, że rzeczywista skala migracji jest co najmniej dwa razy większa.

W Niemczech do tej pory oficjalnie nie otwarto rynku pracy dla Polaków  i kariera w tym kraju nie jest możliwa - mimo tego faktu wiele osób wyjeżdża jednak do pracy właśnie do tego kraju. Część tych osób, pomimo obowiązujących zakazów, podejmuje ryzyko pracy na czarno, co wiąże się z brakiem ubezpieczenia, niepewnością płacy i możliwością deportacji z kraju w wypadku jakiejkolwiek kontroli ze strony służb niemickich. Część podejmuje pracę w polskich Agencjach Pracy delegujących pracowników do pracy za granicą.

Jedną z grup społecznych migrujących do Niemiec - w celach ekonomicznych są polskie pielęgniarki oraz opiekunki osób starszych. Społeczeństwo niemieckie starzeje się, tym samym też sektor gospodarki związany z usługami opiekuńczo-medycznymi rozwija się bardzodynamiczne. Według statystyk ponad  100.000 rodzin w Niemczech korzysta obecnie z pomocy legalnych i nielegalnych opiekunek z Europy Środkowo Wschodniej.

Opieka nad osobami starszymi, w dodatku w obcym kraju, jest bardzo trudną i wymagającą pracą mającą swoją szczególną specyfikę. Oprócz znajomości języka, ważne są też predyspozycje fizyczne oraz psychiczne. Opieka oznacza zazwyczaj około 8 godzin efektywnej pracy m.in.: prowadzenie domu, robienie zakupów, pranie, sprzątanie, podawanie leków, a resztę czasu stanowi tak zwane "czuwanie". Osoba opiekująca się pacjentem ma zwykle w ciągu dnia 2-3 godziny wolnego czasu tylko dla siebie.

Większość osób wyjeżdżających do pracy do Niemiec stanowią panie  po 40 stce . Najwięcej wyjeżdżających kobiet posiada średnie wykształcenie. Znajomość języka wyjeżdżających pań jest najczęściej słaba lub komunikatywna.

Główną motywacją pań wyjeżdżające do Niemiec są finanse. Na drugim miejscu deklarowana jest najczęściej chęć podszkolenia znajomości języka niemieckiego, oderwania się na moment od polskiej rzeczywistości oraz poznania nowych miejsc i osób.

Co najbardziej podoba się opiekunkom w Niemczech ? Kobiety najczęściej odpowiadały, że najbardziej podobają się im : autostrady, dobra organizacja, stabilność, porządek, wzajemne pozdrawianie się na ulicach.

Czego najbardziej brakowało im podczas pobytu w Niemczech. Oczywiście prawie wszystkie panie na pierwszym miejscu wymieniają brak rodziny, potem pojawia się brak polskiego jedzenia, brak języka polskiego, polskiej telewizji. Opieka Niemcy to temat , który ze względu na swoją aktualność będzie ciekawym i interesującym tematem przez wiele najbliższych lat.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena