Jaki powinien być idealny, uniwersalny laptop łączacy wszelkie zalety komputerów mobilnych? ciężko jest znaleźc idealne rozwiązanie, zatem zastanówmy się co powinno charakterzywaoć uniwersalnego notebooka.

Data dodania: 2010-02-14

Wyświetleń: 2709

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak mówi znane przysłowie, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Jednak czy to powiedzenia ma zastosowanie w przypadku notebooków.

Przede wszystkim, powinien posiadać on dosyć szybki procesor, taki aby sprawdził się we wszelkich aplikacjach poczynając od mało wymagających programów biurowych po programy graficzne, i wszelkiego typu encondery wymagające sporych mocy obliczeniowych. Na chwilę obecną rozsądnym minimum wydaje się być jednostka Intela o kodowej nazwie T4300 dysponująca dwoma rdzeniami taktowanymi z częstotliwością 2,1 GHZ, i wyposażona w 1mb pamięci podręcznej L3. W przypadku uniwersalnego notebooka nie wolno zapominać również o pamięci operacyjnej. Taki laptop powinien być wyposażony w przynajmniej 3gb ramu, jeśli posiada system 32-bitowy oraz co najmniej 4gb gdy na komputerze zainstalowany będzie system 64-bitowy. Jak wiadomo, pamięci nigdy nie jest za dużo, więc im więcej jej mamy tym lepiej. Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że laptop będzie dla nas wszechstronnym narzędziem do pracy i rozrywki, jest pojemny, i zarazem szybki dysk twardy. Notebooki, również lubią szybko zapełniać się danymi. Obecnie proponowałbym wybrać sprawdzone rozwiązania, wyposażone w dyski co najmniej 340gb, jednak warto rozważyć zakup laptopa z dyskiem 500gb, gdyż jak wiadomo nie ma takiego pojemnego dysku, którego nie udało by nam sie z czasem zapełnić. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy kupnie notebooka, który ma służyć również jako mobilne centrum rozrywki jest karta graficzna. W tym przypadku dobrze spełnia się nowy chipset Nvidii o nazwie Geforce gt240 wyposażony w 1gb pamięci ddr3 taktowanej z częstotliwością ponad 1ghz. Rozwiązanie to zapewnia nam dobrą wydajność w grach jednoczenie nie rujnując naszego portfela. 

Uniwersalny notebook powinien również, być wszechstronny jeśli chodzi o mobilność oraz, ergonomiczny jeśli chodzi o prace. Na tym polu najtrudniej o kompromis gdyż mały notebook staje się bardziej mobilny, natomiast duży ma zwykle większy monitor LCD, dzięki czemu pracuje się na nim znacznie wygodniej. Idealnym kompromisem w tym wypadku wydaje się komputer wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór pomiędzy mobilnością, a wygodą pracy. Taki notebook będzie ważył ok 3kg, co pozwoli na jego swobodne przenoszenie.

Jeśli będziemy często zabierać nasz sprzęt w teren, musimy zwrócić szczególna uwagę na wbudowane w laptopa dodatki w postaci toutchpada, adaptera wifi, czy głośników. Czasami nie mamy tyle miejsca by zabierać ze sobą dodatkową myszkę, czy zestaw głośników, ważne wtedy staje sie to co posiada, nasz sprzęt i jak wygodnie się z tego korzysta.

Ważna jest również niezawodność naszego sprzętu dlatego powinniśmy dokonywać wyboru spośród sprzętu markowego. Kierujmy się renomą firmy, kupując laptopy firmy takiej jak: Lenovo, Acer, Asus, HP, Samsung, czy Sony, mamy pewność co do jakości danego produktu. Kolejnym aspektem, który jest mniej ważny, jest design laptopa. Jak wiadomo o wiele przyjemniej obcuje się z czymś co jest ładne, jednak czasami gdy najważniejsza jest cena warto kierować się stosunkiem ceny do jakości. W tym przypadku najlepiej wypada marka Lenovo, która ma najniższe ceny w stosunku do wyposażenia. Zdecydowanie najgorzej pod tym względem, wypada Sony ze swoimi produktami VAIO, które pod względem designu są niewątpliwie unikatowe, jednak cena jest zdecydowanie zbyt wygórowana. Jeśli zamierzasz wydać swoje ciężko zarobione pieniądze by kupić nowego notebooka, zawsze skonfrontuj swój wybór z innymi użytkownikami Internetu, bardziej obeznanymi w temacie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena