Praca w Skandynawii staje się coraz bardziej popularna wśród młodych i wykształconych Polaków. Kraje takie jak Dania, Norwegia czy Szwecja przyciągają pracowników wysokimi wynagrodzeniami oraz wzorowymi warunkami pracy.

Data dodania: 2010-02-14

Wyświetleń: 3143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla każdego dorosłego człowieka, oprócz wartości takich jak zdrowie, czy rodzina, niezwykle ważną rolę w życiu odgrywa praca. Od tego, jakie zatrudnienie posiadamy zależą nasze zarobki, status, możliwości. Wraz z rozwojem gospodarczym oraz rosnącym produktem krajowym brutto, zmienia się także zamożność obywateli. Polska zaliczana jest do grona krajów rozwijających się, zatem jej zamożność nie znajduje się jeszcze na wysokim poziomie. Polska, będąc jednak członkiem Unii Europejskiej obywatele mają zapewniony swobodny przepływ towarów, usług i ludzi. Zatem każdy obywatel państwa członkowskiego może podejmować pracę w dowolnym kraju, na zasadach obowiązujących wszystkich obywateli danego państwa.

Po rozszerzeniu Unii europejskiej w 2004 nastąpiła wielka migracja naszych rodaków, migracja za pracą. Początkowo najwięcej osób znajdywało zatrudnienie na wyspach brytyjskich, we Francji, Włoszech czy Holandii. Jednak wraz z upływem czasu tendencja ta zmalała. Wśród tematu pracy za granicą coraz większą role zaczęły odgrywać kraje Skandynawskie takie jak: Szwecja czy Norwegia. Obecnie zainteresowanie zatrudnieniem w Szwecji nieznacznie zmalało, niezmiennym powodzeniem cieszy sie natomiast Norwegia. Ostatnio wśród krajów skandynawskich wiele polaków wybiera także niewielką wyspę zwaną Danią. Ze względu na niedobór pracowników na lokalnym rynku pracy Dania, poszukuje wielu specjalistów z poza własnego terytorium. W Danii zatrudnienie znajda przedstawiciele takich zawodów jak murarz, lekarz, cieśla, informatyk, czy pielęgniarka. W kraju tym nie brakuje również pracy dla kierowców.


Dania jest krajem ze wszech miar przyjaznym pracownikowi. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników - przede wszystkim wysokie zarobki w porównaniu do innych krajów Unii, dobra opieka socjalna i medyczna, oraz respektowane prawa pracownika. Jeśli dodamy do tego krótki tydzień pracy dostaniemy obraz przedstawiający jak wygląda praca w Danii. Jeśli podjęliśmy już decyzję, że chcemy swoją karierę związać z królestwem Danii, warto wcześniej poszukać ofert pracy będąc jeszcze w ojczyźnie. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele niezwykle cennego czasu, oraz sporo pieniędzy. Gdyż szukając ofert na miejscu w Danii ponieślibyśmy koszty związane z utrzymaniem się na czas poszukiwań. Jak zwykle niezastąpionym narzędziem przydatnym przy wyszukiwaniu ogłoszeń jest Internet.

Oferty pracy w Danii znajdziemy bez trudu, wpisując tylko odpowiednie słowa w wyszukiwarce internetowej. Warto również odwiedzić lokalny urząd pracy gdzie zdarzają się ogłoszenia przesłane do Polski przez duński urząd ds. pracy. Gdy już znajdziemy wymarzoną posadę w naszym skandynawskim raju, pozostaje nam wypełnić wszelkie formalności związane z pobytem oraz pozwoleniem na zatrudnianie. Gdy już dopełnimy wszystkich papierkowych spraw legalna praca w Danii stoi przed nami otworem.

 

 

Licencja: Creative Commons