Co sprawia, że materiał ten zyskał taką popularność ? Jakie cechy powodują, że tak chętnie wybierany jest przez inwestorów i wykonawców ?
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. O wszystkim decyduje prostota montażu, a także ciągły wzrost cen ludzkiej pracy który sprawia, że coraz chętniej wybierane są gotowe prefabrykowane kompozyty których montaż zajmuje jedynie parę chwil i nie wymaga skomplikowanej wiedzy oraz do minimum ogranicza możliwość błędów i fuszerek. Płyta warstwowa produkowana jest w systemie ciągłym przy wykorzystaniu blach stalowych powlekanych jako okładzin oraz sztywnej pianki poliuretanowej która stanowi rdzeń izolacyjny oraz jednocześnie klej i spoiwo utrzymujące okładziny w stałej odległości i gwarantujące przez to stałe parametry konstrukcyjne. Istnieją także płyty warstwowe w których jako rdzeń wykorzystuje się styropian EPS lub wełnę mineralną jednak coraz częściej i skuteczniej wypierane są one przez płyty warstwowe z poliuretanem. Płyta warstwowa produkowana jest w kilku rodzajach - rozróżniamy wersje elewacyjne - tzw. standardowe z widocznym łącznikiem oraz wersje zwane przez producentów „plus" czy też „gold" będące udoskonaleniem wersji standardowych gwarantujące przy montażu ukrycie łączników dzięki zastosowaniu specjalne zamka. Oczywiście produkuje się także wersje dachowe - oraz płytę do specjalnych zastosowań w mroźniach i chłodniach - tzw. płytę chłodniczą. O ile wersja dachowa nie wymaga większego komentarza - górną okładzinę stanowi blacha trapezowa - dolną zaś gładka o tyle warto trochę czasu poświęcić wersji chłodniczej. Budując mroźnie trzeba przewidzieć temperatury wewnątrz nawet na poziomie - 20 st C - niezależne od temperatury występującej na zewnątrz. Zatem amplituda wynosi nawet kilkadziesiąt stopni. 50 czy 60 stopni Celsjusza jest normalną sytuacją. Zatem trzeba było zaprojektować specjalny zamek który gwarantowałby pełną szczelność i uchronił przed skraplaniem się pary wodnej - tzw. punktem rosy w miejscach połączeń płyt. Właśnie do tego celu powstały płyty chłodnicze. Prócz tego wykorzystuje się je także przy budowie przechowalni - gdzie niezależnie od niskich - stałych temperatur stosuje się atmosferę kontrolowaną dzięki czemu warzywa i owoce przechowywane mogą być długie miesiące. Jak widać płyty warstwowe z poliuretanem mają wszechstronne zastosowanie - od hal, poprzez magazyny, pawilony, kontenery po przechowalnie chłodnie i mroźnie. Wszystko to jest możliwe dzięki wielu wariantom (grubościom, typom zamków, profilowaniom) w jakich się je produkuje.
Styropian to inaczej polistyren ekspandowany (EPS). Jest materiałem izolacyjnym wykorzystywany w budownictwie, ale jego popularność dotyczy też stosowania go wielu innych branżach. Jest produktem lekkim, odpornym na wilgoć i o dobrych parametrach izolacji termicznej. Jest też odporny na działanie roztworów wodnych soli, kwasów, jak też zasad.