Wycieczka każda, i ta odległa i ta całkiem bliska wprowadza wiele życia do codzienności każdego człowieka. Większość turystów odbiera podróże w swój własny sposób. Jedni zwracają uwagę na krajobrazy, inni na wyposażenie hotelu, a jeszcze inni pragną poznać kulturę i historię danego kraju.

Data dodania: 2010-02-03

Wyświetleń: 2324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie zawsze chce się wyjeżdżać za granicę, pakować walizki i wyruszać w daleką podróż do egzotycznych krajów. Niemal każde biuro podrozy oferuje mnóstwo pomysłów na spedzenie czasu i ciekawe wczasy. Niejednokrotnie planujący odpoczynek nie pragną nawet wyruszyć do Europy czy chociażby w czeskie lub słowackie, a zatem bardzo bliskie, góry. Czasem ogarnia Polaków ochota by pozwiedzać Polskę. I bardzo dobrze. Z pewnością taka wycieczka dobrze zrobi obywatelom pięknego kraju nad Wisłą. Prawdę w dużym stopniu niestety pozostaje przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie". Nie wiedzą Polacy, ale całe szczęście coraz częściej chcą się dowiedzieć. Turystyka krajoznawcza ma się w Polsce bardzo dobrze, i kazde biuro podrozy również, chociaż turystyka posiada także swoich zagorzałych przeciwników. Osoby takie twierdzą, że w kraju nie ma nic nadzwyczajnego, nie ma pięknych miejsc, nie można się niczym zachwycić. Jakże się mylą. W którąkolwiek stronę Polski wybierze się człowiek na wycieczkę lub wczasy, tam znajdzie mnóstwo cudownych, zapierających dech w piersiach miejsc. Trzeba tylko chcieć je zobaczyć i mieć odpowiednią wrażliwość estetyczną. Osoba bez tej wrażliwość może podróżować po wszystkich zakątkach świata, korzystać z oferty każdego biuro podrozy, może spoglądać na największe cudowności ziemskiego globu i ich naprawdę nie dostrzegać. Przechodzić obok i ziewać z nudy. Taka osoba może co najwyżej położyć się na piasku i czekać, aż słońce ją opali. Później drink w cieniu, droga restauracja w hotelu o odpowiedniej ilości gwiazdek, gra w golfa i renomowana wycieczka fakultatywna. Tylko po co? Z czystego snobizmu? Bez wrażliwości na świat to strata czasu. Strata czasu na takie wczasy.
Ważne jest, aby pamiętać o wrażliwości estetycznej. Pielęgnować ją, a w przypadku jej niedoboru czy nawet braku - wytworzyć i rozwijać. To jest możliwe. A owa wrażliwość to wielkie błogosławieństwo dla przeciętnego człowieka. Dar, dzięki któremu da się zobaczyć niezauważalne. Umożliwi zachwycenie się zwykłym skowronkiem przelatującym nad zieloną, opatuloną w woalkę mgły łąką czy zachodem słońca nad płonącym jesienną żółcią lasem. Każda wycieczka nad jezioro, rzekę, na łąkę, do lasu, w góry, i tak dalej, może okazać się odkrywaniem nowego świata. Profesjonalne biuro podrozy zabierze w odległy świat pełen marzeń. Człowiek, który spogląda na świat innym niż do tej pory wzrokiem odkrywa, że niemal wszystko ma swój subtelny urok, swoją magiczną moc i magiczną chwilę, którą najlepiej utrwalić na fotografii. Jadąc na wczasy nagle stwierdza, że świat jest bezsprzecznie piękny i to go cieszy, przepełnia chęcią życia. Bowiem wspaniale jest żyć, kiedy otacza człowieka piękno. Naturalne piękno jest wielkim skarbem, podarunkiem od natury - czy raczej Matki Natury, której człowiek jest wyrodnym (niestety) dzieckiem. Ale często się poprawia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena