Dobrze zaaranżowane wnętrze to takie, w którym nie tylko meble i dodatki, ale i oświetlenie tworzą razem stylistyczną spójność. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj również kolorystyka, bowiem większość stylów, o czym przekonamy się czytając dalszy ciąg artykułu, charakteryzuje się konkretną gamą kolorystyczną.

Data dodania: 2009-12-28

Wyświetleń: 4413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Współczesna aranżacja wnętrza opiera się przede wszystkim na określonych stylach, o czym warto pamiętać, jeśli chcemy samodzielnie urządzić nasze mieszkanie czy dom.
Do najbardziej popularnych z pewnością należy styl ekologiczny bazujący na drewnie i wiklinie, bawełnie z lnem, delikatnych, pastelowych kolorach. Styl ten wyraża tęsknotę za naturą, z której czerpiemy spokój, ale i dobrą energię. Dominują tu kolory jasne, biele, beże, brązy oraz szarości, wszystkie te barwy, które kojąco działają na nasze zmysły. Aranżacja wnętrza w stylu ekologicznym to przede wszystkim meble wykonane z drewna, liczy się tutaj prostota, naturalny i widoczny rysunek słojów. Jeśli chodzi o dodatki to wybierzmy ceramiczne lub szklane naczynia, lampy mają być skromne. Ważną rolę odgrywają żywe rośliny, których w tego rodzaju wnętrzu nie może zabraknąć. Drewna nie może zabraknąć również w łazience. Może to być blat pod umywalką, podłoga, ale równie dobrze wystarczy drewniana mydelniczka, półka czy rama lustra. Wiklinowe kosze i koszyczki świetnie spełnią się nie tylko w swej funkcji dekoracyjnej, ale i są bardzo praktyczne. W sypialni nie może zabraknąć bawełny czy też lnu oraz drewna, a także roślin.
Dziś szczególnie wielu entuzjastów ma także styl nowoczesny. Charakteryzuje się on przede wszystkim prostotą form. Mile widziane są wszelkie designerskie nowości. Aranżacja wnętrza w stylu nowoczesnym opiera się głównie na prostych, geometrycznych kształtach. Bardzo ważne jest tutaj zachowanie przestrzeni, m.in. poprzez gładkie ściany i podłogi. Choć jeśli chodzi o ściany to mogą one być również wykończone w cegle, czy nawet w betonie. Mają jednak podkreślić surowy, minimalistyczny charakter pomieszczenia. Pewną przytulność można jednak uzyskać poprzez np. kanapy czy sofy, których tkanina obiciowa nadaje im miękkość. Na pewno próżno szukać tutaj bibelotów i antyków.
Tych zaś nie może zabraknąć we wnętrzu zaaranżowanym w stylu włoskim, w którym jednak przede wszystkim rolę dominującą gra przystosowanie do gorącego klimatu Włoch. I tak szczególnie istotne jest zasłanianie okien, ale w sposób, w który powietrze będzie swobodnie przepływać. Można wykorzystać okiennice. Styl włoski to również kamienne ściany i podłogi oraz umiłowanie sztuki antycznej.
To tylko niektóre z popularnych obecnie stylów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena