Zakopane należy do ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków. Tak już jest od kilku dziesięcioleci. I w tej dziedzinie może z Zakopanem konkurować chyba tylko Karpacz.

Data dodania: 2009-12-22

Wyświetleń: 1255

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakopane to niewątpliwie rozkosz dla ciała i umysłu. Przede wszystkim ze względu na wspaniałe panoramy Tatr. Te wspaniałe panoramy to niewątpliwie jeden z atutów Zakopanego. Ale Zakopane ma przynajmniej kilka takich atutów. Jest coś niezwykłego w tym mieście, jakiś trudny do nazwania urok. Ale o tym wiedzą najlepiej ci, którzy zarazili się „bakcylem Zakopanego”.

Pierwsze wzmianki o Zakopanem pochodzą z roku 1564. W 1772 r. miejscowość została zagarnięta przez Austiaków, którzy sprzedali ją w 1824 r. rodzinie Homolacsów. Wówczas rozwijały się tu przede wszystkim kuźnice. W połowie XIX wieku wieś zaistniała jako miejscowość letniskowa. Od lat 70-tych XIX stulecia Zakopane zaczęło być znane jako miejscowość lecznicza. W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński - lekarz, przyrodnik, człowiek aktywnie promujący Zakopane. W 1885 r. wybudowano pierwszy hotel "Pod Giewontem".

Dalszy rozwój miasteczka nastąpił z chwilą wybudowania drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenia linii kolejowej z Chabówk w 1899 r. Na początku XX w. zaczęła tu przyjeżdżać "śmietanka" artystyczna, na czele ze Stanisławem Witkiewiczem.

Największym wydarzeniem w historii miasta stały się wizyty papieża Jana Pawła II, który był bardzo związany z Tatrami i Zakopanem. Już od młodzieńczych lat odbywał w te okolice wycieczki piesze i narciarskie. Jego ulubionym miejscem w Tatrach była dolina Chochołowska. Będąc papieżem odwiedzał Tatry kilka razy, był m.in. na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, grzbietem Gubałów

Taka kwestia jak „noclegi w Zakopanem” to newralgiczna sprawa zarówno w zimie, jak i latem. Przede wszystkim dlatego, że Zakopane należy do ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków. I AK już jest od kilku dziesięcioleci. I w tej dziedzinie może z Zakopanem konkurować chyba tylko Karpacz.

Kluczowe pozostaje pytanie, jak rozwiązać taki problem, jeśli ktoś chce spędzić w tym miejscu parę dni. Oczywiście, można zarezerwować wcześniej kwaterę. Można też korzystać z pośrednictwa biura turystycznego, jeśli sami nie chcemy zaprzątać sobie tym głowy.

Innym wyjściem mogą tez być pokoje gościnne w Zakopanem. Czy będą to pokoje gościnne, czy pokoje w hotelu, to niewątpliwie jest ważne dla niektórych osób, które cenią sobie komfort wypoczynku. Jest jednak też spora część osób, dla których nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Te osoby przyjeżdżają do Zakopanego, by delektować się miejscem.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena