Charakterystyka cery normalnej.
Cera normalna jest jędrna, gładka, elastyczna i ma różowy kolor. Jest dobrze odżywiona i wygląda zdrowo. Na skórze nie widoczne są naczynia krwionośne czy rozszerzone pory skórne. Cera normalna dobrze znosi warunki atmosferyczne (wiatr, chłód, mróz, ciepło) oraz właściwie reaguje na wodę i mydło. Na skórze nie występują problemy łuszczenia, błyszczenia czy przebarwień.
Jakich kosmetyków używać?
Do pielęgnacji używamy preparatów kosmetycznych przeznaczonych dla cery normalnej (lub normalnej i suchej).
Zawierają one m. in. :
- natłuszczające woski i oleje roślinne (np. : arachidowy, kakaowy, kukui, oliwkowy, awokado, babassu), które chronią skórę przed utratą wody,
- glicerynę, która ma właściwości nawilżające,
- witaminę C, która wzmacnia i obkurcza naczynia krwionośne, chroni przed promieniowaniem UVA i UVB,
- witaminy A i E, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry, zmniejszają proces rogowacenia, opóźniają procesy starzenia się skóry, zwiększają jej nawilżenie i chronią przed promieniowaniem UV,
- D- pantenol, który łagodzi podrażnienia,
Aby nie przewrażliwić cery na warunki pogodowe warto stosować dodatkową ochronę: latem należy używać kremu ochronnego przed promieniowaniem UVA i UVB, a zimą takiego, który chroni twarz przed mrozem i wiatrem, o konsystencji półtłustej.
Kosmetyki do makijażu:
Wybierając kosmetyki kolorowe dla cery normalnej kierujemy się tylko i wyłącznie własnymi upodobaniami. W tym wypadku nie ma żadnych reguł dotyczących np. konsystencji kosmetyków.
Wedle uznania wybieramy:
- Podkłady: lekkie, bardziej tłuste, mineralne;
- Pudry: prasowane, sypkie;
- Cienie i róże : o konsystencji kremu, musu, sypkie
Wszystkie są odpowiednie dla cery normalnej. Właściwie pielęgnowana cera nie sprawia żadnych problemów, dlatego też to my decydujemy o rodzaju stosowanych przez nas kosmetyków.
Pielęgnacja cery normalnej w warunkach domowych.
1. Pielęgnację cery normalnej zaczynamy od demakijażu twarzy mleczkiem kosmetycznym. Najpierw zmywamy oczy: na dwa zwilżone płatki kosmetyczne aplikujemy mleczko i kładziemy na oczy. Przez chwilę lekko masujemy, aby makijaż „rozpuścił się" i zmywamy od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.
2. Następnie kolejnym wacikiem z mleczkiem zmywamy całą twarz.
3. Po dokładnym zmyciu makijażu przechodzimy do tonizacji. Zwilżamy płatek kosmetyczny tonikiem i przemywamy całą twarz.
4. Następnie aplikujemy żel pielęgnacyjny pod oczy - ten kosmetyk powinno się stosować regularnie już po 20 roku życia. Na opuszki palców serdecznych nakładamy niewielką ilość (malutką kropkę) żelu i delikatnie rozprowadzamy pod oczami, w kierunku od zewnątrz do nosa, lekko wklepując.
5. Gdy żel pod oczy się wchłonie, na twarz, szyję i dekolt nakładamy krem nawilżający. Aplikujemy go na dłonie i nakładamy od dołu do góry począwszy od dekoltu. Następnie szyja- w kierunku od dekoltu do żuchwy i twarz - nakładając krem od środka twarzy na zewnątrz i lekko w górę, omijając okolice oczu. Po nałożeniu kremu, twarz gotowa jest do nałożenia makijażu.
Czynności te wykonujemy codziennie, rano i wieczorem. Dzięki temu skóra twarzy jest odpowiednio nawilżona, zdrowa, wygląda młodo i promiennie.