Cera normalna występuje głównie u dzieci do okresu pokwitania. Jeśli występuje u kobiet po okresie dojrzewania, to należy o nią regularnie dbać, gdyż niewłaściwa pielęgnacja, klimatyzacja i promieniowanie słoneczne mogą przyczynić się do wysuszenia skóry.

Data dodania: 2009-12-17

Wyświetleń: 4187

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Charakterystyka cery normalnej.

Cera normalna jest jędrna, gładka, elastyczna i ma różowy kolor. Jest dobrze odżywiona i wygląda zdrowo. Na skórze nie widoczne są naczynia krwionośne czy rozszerzone pory skórne. Cera normalna dobrze znosi warunki atmosferyczne (wiatr, chłód, mróz, ciepło) oraz właściwie reaguje na wodę i mydło. Na skórze nie występują problemy łuszczenia, błyszczenia czy przebarwień.

Jakich kosmetyków używać?

Do pielęgnacji używamy preparatów kosmetycznych przeznaczonych dla cery normalnej (lub normalnej i suchej).

Zawierają one m. in. :

- natłuszczające woski i oleje roślinne (np. : arachidowy, kakaowy, kukui, oliwkowy, awokado, babassu), które chronią skórę przed utratą wody,

- glicerynę, która ma właściwości nawilżające,

- witaminę C, która wzmacnia i obkurcza naczynia krwionośne, chroni przed promieniowaniem UVA i UVB,

- witaminy A i E, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry, zmniejszają proces rogowacenia, opóźniają procesy starzenia się skóry, zwiększają jej nawilżenie i chronią przed promieniowaniem UV,

- D- pantenol, który łagodzi podrażnienia,

Aby nie przewrażliwić cery na warunki pogodowe warto stosować dodatkową ochronę: latem należy używać kremu ochronnego przed promieniowaniem UVA i UVB, a zimą takiego, który chroni twarz przed mrozem i wiatrem, o konsystencji półtłustej.

Kosmetyki do makijażu:

Wybierając kosmetyki kolorowe dla cery normalnej kierujemy się tylko i wyłącznie własnymi upodobaniami. W tym wypadku nie ma żadnych reguł dotyczących np. konsystencji kosmetyków.

Wedle uznania wybieramy:

- Podkłady: lekkie, bardziej tłuste, mineralne;

- Pudry: prasowane, sypkie;

- Cienie i róże : o konsystencji kremu, musu, sypkie

Wszystkie są odpowiednie dla cery normalnej. Właściwie pielęgnowana cera nie sprawia żadnych problemów, dlatego też to my decydujemy o rodzaju stosowanych przez nas kosmetyków.

Pielęgnacja cery normalnej w warunkach domowych.

1. Pielęgnację cery normalnej zaczynamy od demakijażu twarzy mleczkiem kosmetycznym. Najpierw zmywamy oczy: na dwa zwilżone płatki kosmetyczne aplikujemy mleczko i kładziemy na oczy. Przez chwilę lekko masujemy, aby makijaż „rozpuścił się" i zmywamy od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.

2. Następnie kolejnym wacikiem z mleczkiem zmywamy całą twarz.

3. Po dokładnym zmyciu makijażu przechodzimy do tonizacji. Zwilżamy płatek kosmetyczny tonikiem i przemywamy całą twarz.

4. Następnie aplikujemy żel pielęgnacyjny pod oczy - ten kosmetyk powinno się stosować regularnie już po 20 roku życia. Na opuszki palców serdecznych nakładamy niewielką ilość (malutką kropkę) żelu i delikatnie rozprowadzamy pod oczami, w kierunku od zewnątrz do nosa, lekko wklepując.

5. Gdy żel pod oczy się wchłonie, na twarz, szyję i dekolt nakładamy krem nawilżający. Aplikujemy go na dłonie i nakładamy od dołu do góry począwszy od dekoltu. Następnie szyja- w kierunku od dekoltu do żuchwy i twarz - nakładając krem od środka twarzy na zewnątrz i lekko w górę, omijając okolice oczu. Po nałożeniu kremu, twarz gotowa jest do nałożenia makijażu.

Czynności te wykonujemy codziennie, rano i wieczorem. Dzięki temu skóra twarzy jest odpowiednio nawilżona, zdrowa, wygląda młodo i promiennie.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena