Przygotowanie do ślubu to pierwszy, prawdziwy sprawdzian dla młodych. W czasie okresu przygotowań spotka Was wiele miłych i niemiłych sytuacji, przez które MUSICIE przejść razem...

Data dodania: 2009-12-11

Wyświetleń: 2117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyjęcie weselne trwa około 10 godzin. W czasie dobrej zabawy na koniec imprezy wydaje nam się, że cała ceremonia dopiero się rozpoczęła. Najlepszym prezentem dla nowożeńców jest wspaniała zabawa wszystkich gości, dlatego powinniście poświęcić do organizowania swojego wesela dużo czasu, wymyślając przy tym nowe atrakcje.

Zanim jednak dojdzie do samego wesela należy przygotować wiele rzeczy, które będą miały wpływ na tę wyjątkową uroczystość.

Pierwsze przygotowania do wesela powinien rozpocząć pan młody od podjęcia ważnej decyzji, czy chce zmian w zyciu swoim i swojej wybranki. Małżeństwo nie jest na pewno kontynuacją swobodnego i beztroskiego życia. Odpowiedz akceptująca wybór życia we dwoje w formalnym związku, oznaczać będzie konieczność wybrania pierścionka zaręczynowego. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż wędrując z salonu jubilerskiego do salonu, napotykamy na coraz to ładniejsze egzemplarze i tym samym mamy trudniejszą decyzję do podjęcia. W jednym salonie Panie zaproponują pierścionek z jednym dużym brylantem, w drugim z kilkoma mniejszymi itd. Odpowiedni wybór pierścionka jest dla mężczyzny sprawdzianem, na ile dobrze zna gust wybranki swojego serca. Większość panów popełnia błąd, oferując swoim dziewczynom pierścionek, na który one w ogóle nie zwróciłyby uwagi. Takiej sytuacji można uniknąć, gdy chodzimy z dziewczyną na zakupy zatrzymajmy się na chwilę przed sklepem jubilerskim i całkiem na luzie pytamy, jakie pierścionki się jej podobają, a jakie nie lub zadajemy pytanie – „zobacz, ten pierścionek bardzo mi się pod podoba (lub nie podoba), a Tobie?". Dzięki temu uzyskamy informacje, dzięki którym będziemy mogli wyeliminować pewne modele czy też na inne zwrócić większą uwagę.

Pierścionek już kupiliśmy, teraz jest czas do zaplanowania naszych zaręczyn. Aby zaręczyny były romantyczne, powinny odbyć się w chwili, w której przyszła żona niczego się nie spodziewa. Starajmy się unikać pomysłów zabrania przyszłej żony, np. do restauracji, gdy w ogóle do nich nie chodzicie. Kobiety wyczuwają takie sytuacje i od razu mogą się czegoś domyślać, przez co będą zadawać pytania – Po co tam idziemy? Co ty planujesz? Co przeskrobałeś? itp. Zaplanowanie miejsca i sposobu to jedno, pozostaje jeszcze wybranie sobie sposobu, w jaki zadamy pytanie „Wyjdziesz za mnie?" lub „Zostaniesz moją żoną". Niezależnie od usłyszanej odpowiedzi, wasze życie, panowie, od tego momentu całkowicie się zmienia. Jak usłyszycie nie, musicie szukać nowej partnerki na dalszą drogę życia. Gdy usłyszycie to, czego się spodziewaliście, czyli TAK, przestajecie być wolnymi ludźmi i zaczynacie prowadzić WSPÓLNE życie. Od tego dnia większość decyzji będziecie musieli podejmować razem lub, dla świętego spokoju, zgodzić się ze zdaniem narzeczonej.

Po zaręczynach pierwszą wspólną decyzją jest ustalenie terminu ceremonii ślubu. Czy ma być to jeden z wakacyjnych weekendów, uzyskując tym samym pewność słonecznej pogody, czy też może wybrać okres, w którym występują niższe temperatury. Zaletami okresów wakacyjnych jest bez wątpienia temperatura, ale w chwili gdy będziemy mieli salę bez klimatyzacji, wówczas większość gości będzie spędzała czas na zewnątrz. W okresach chłodniejszych raczej nikt nie będzie wychodził, aby się ochłodzić.

Niestety, w dzisiejszych czasach o terminie naszego ślubu w wielu przypadkach decyduje dostępność wybranej przez nas sali. Bardzo często zdarza się, że sale rezerwowane są przez pary na dwa lata przed ślubem, co znacząco ogranicza nam możliwość zawarcia związku małżeńskiego w krótkim czasie po zaręczynach.

Kolejny etap to poszukanie odpowiedniej orkiestry lub DJ, fotografa i kamerzysty. Wybór DJ jest, naszym zdaniem, najprostszym sposobem na zorganizowanie muzyki w czasie przyjęcia. Nie jest to zwyczaj bardzo rozpowszechniony, więc znalezienie dobrego DJ, który będzie jednocześnie wodzirejem nie powinno być problemem. Zaletami DJ jest na pewno fakt, że puści większość najpopularniejszych kawałków w oryginalnym wykonaniu, będzie grał piosenki na życzenia gości i, co istotne, nie będzie robił sobie długich przerw, a nawet jak zrobi, to możemy w ogóle tego nie zauważyć. Przy DJ brakuje jednak prawdziwej atmosfery weselnej jaką zapewnia orkiestra.

Wybór orkiestry nie jest prostą sprawą. Najlepiej do jej wyboru wykorzystać wszystkich znajomych, którzy będąc na różnych weselach, słyszeli tą czy tamtą kapelę i mogą na jej temat wypowiedzieć się pozytywnie. Orkiestra na weselu odgrywa bardzo ważną rolę. To od niej w dużym stopniu zależy, czy goście będą się bawić dobrze, bardzo dobrze czy też średnio. Naszym zdaniem sugerujemy unikać wyboru decyzji na podstawie przesłuchanej płytki lub filmu z jakiegoś wesela. Przy słuchaniu płyty pamiętajmy, że większość zespołów retuszuje nagranie tak, żeby wypadło ono czysto. W oryginale ich brzmienie może brzmieć zupełnie inaczej czyli gorzej. Film z wesela także nie da nam pełnego obrazu o jakości orkiestry. Kamerzysta przecież ma za zadanie filmować młodych i gości, biegając po sali, a nie stać i nagrywać występy orkiestry. Z ww. powodów starajcie się wybierać orkiestrę z polecenia czy to znajomych czy właścicieli sali. Powinno wam to zapewnić dobrą zabawę.

Trudny wybór czeka nas także przy wyborze fotografa i kamerzysty. Przy wyborze tych fachowców trzeba dobrze zapoznać się z warunkami umowy, głównie przy wyborze fotografa. Bardzo często spotykamy się z faktem, że fotograf zawiera w umowie warunek w którym to określa ilość zdjęć jakie Para Młoda otrzyma po ślubie. Z reguły jest to do 200 zdjęć. W czasie wesela natomiast zostanie nam zrobionych około 600 fotek. Przy takim wyborze będzie naprawdę trudno wybrać te dwieście a sprytny fotograf zaznacza, że za każde zdjęcie powyżej ustalonej kwoty 200 bierze dodatkową opłatę np. po 4 zł za zdjęcie. Chcą otrzymać wszystkie zdjęcia usługa fotografa wzrasta w naszym przypadku o 1.600 zł. Do tej ceny można doliczyć jeszcze fotoksiążkę lub album wykonany przez fotografa za minimum 200 zł od sztuki. Jest to o tyle niemiłe, że o wszystkich tych dodatkach, które w naszej ocenie powinny być wliczone w standardową usługę dowiadujemy się przed odbiorem zdjęć. Zwracajcie na to uwagę. Negocjujcie z fotografem ile zdjęć zrobi do jakiej godziny będzie robił zdjęcia, czy będzie sesja w tym samym dniu co ślub czy w innym i ile dodatkowo za nią trzeba zapłacić itp.

Usługa kamerzysty jest trochę prostszą sprawą. Nakręcenie ślubu wraz z weselem nie powinny być trudną sprawą. Sztuka zaczyna się przy montażu filmu. Tu warto zaznaczyć ile dokładnie chcecie kopii filmów, czy ma być on robiony przez tego kamerzystę co nakręcał film czy też przez innego. Czy cena zawiera usługę z montażem filmu czy też otrzymujemy nieobrobione nagranie, które sami będziemy musieli zlecić komuś innemu. W przypadku obu tych fachowców określajcie dokładnie czego od nich oczekujecie. Zapisane wszystko na papierze stanowi jakieś ustalenie. Po roku nawet Wy możecie nie pamiętać istotnych ustaleń a co dopiero fotograf czy kamerzysta.

No dobra, część spraw macie już za sobą. Do tej pory penie już parę razy się pokłóciliście i byliście bliscy rozstania. Przykro to mówić, ale niestety to normalne. Musicie uzbroić się w cierpliwość. Przygotowania do ślubu to dobry sprawdzian wytrzymałości waszej psychiki w stosunku do drugiej, bliskiej sercu osoby. Dobrym sposobem na opanowanie emocji może być wspólny tygodniowy wyjazd podczas którego nie będziecie rozmawiać o przygotowaniach.

Wyjazd się skończył, pomarzyliście sobie o weselu jak ma ono wyglądać itp. jesteście wypoczęci, zrelaksowani więc możecie znów wrócić do waszych przygotowań. Macie już salę, ustalony termin, wybraną muzykę, fotografa i kamerzystę czas na ustalenie dokładnej liczby gości jakich chcecie zaprosić. Tu niestety mogą pojawić się dwa problemy. Pierwszy to ustalony przez Was budżet a drugi to możliwości sali jaką wybraliście na wesele. Gdy liczba gości będzie znacząco wyższa od waszych możliwości to oznacza spore główkowanie nad tym kogo wykreślić ze wstępnej listy gości. Czy mają to być członkowie dalszej rodziny z którymi widujecie się tylko przy okazji niektórych świąt lub znajomi z którymi dawno się nie widzieliście. Duży problem przy selekcji gości to liczebność gości z każdej ze stron. Gdy okaże się, że z jednej strony jest więcej osób w rodzinie i znajomych to raczej z niej trzeba będzie usuwać większość gości. Nie można tu oczywiście nic poradzić, bo tą decyzję naprawdę musicie podjąć sami. Pamiętajcie tylko jedno, że wesele jest po to by się goście dobrze bawili, więc musicie sami ich dopasować na swoją uroczystość.

OK, gości już mamy więc trzeba ich jakoś zaprosić. Na pewno musi to być zaproszenie pisemne, czy będzie wysyłane czy dostarczane osobiście, to już wasza decyzja ale powinno trochę wyglądem i treścią kojarzyć się z Wami. Zaproszenia względem wszystkich kosztów nie są aż takie drogie więc tu można sobie pozwolić na małe szaleństwo. Ceny zaproszeń kształtują się od 1zł do 8 zł za zaproszenie. Pamiętajcie, że dajecie jedno zaproszenie na parę lub na rodzinę gdzie dzieci przyjdą bez osób towarzyszących, więc ich ilość to liczba gości dzielona na pół (tak mniej więcej). Dobrze jest także pamiętać o osobach, które chcecie zawiadomić o ślubie ale nie koniecznie muszą być proszone na wesele np. sąsiedzi, rodzice waszych znajomych, których lubicie, znajomi z pracy itp. Uwierzcie, że gdy każda osoba, którą cenicie przyjdzie na Wasz ślub a nie jest proszona na wesele sprawi Wam wielką przyjemność. Warto o tym pomyśleć ile takich osób chcecie zawiadomić o waszym ślubie. Nie kosztuje to wiele, bo tylko przygotowanie i wysłanie zawiadomienia. Zaproszenie oczywiście mogą być wybrane na około 2 do 3 miesięcy przed ślubem. Jest to tylko formalność a większość lub wszyscy goście dobrze już wiedzą kiedy macie ślub i z pewnością zarezerwowali sobie ten termin w kalendarzu.

Po burzliwych wspólnych negocjacjach, przyszedł czas na rozłąkę w przygotowaniach. Nadszedł czas na odwiedzenie salonów ślubnych w celu poszukania wybranej kreacji. Panowie, macie na jakiś czas trochę luzy, gdyż to Panna Młoda jako pierwsza powinna wybrać sobie sukienkę. Wasz garnitur powinien być w podobnej tonacji i pasować kolorystycznie do sukni ślubnej. Zgodnie z tradycją, Pan Młody nie powinien widzieć przyszłej żony w sukni ślubnej przed dniem ślubu. Miłe Pani to jeden z najlepszych okresów w czasie przygotowań a nawet w waszym życiu. Będziecie wybierały dla siebie najważniejszą suknię w życiu. Musicie się jednak zastanowić z kim będziecie dokonywały tego wyboru. Czy ma być to mama lub tata a może oboje, czy też siostra, koleżanka lub kolega a może babcia. To kogo sobie wybierzecie zadecydujcie same. Pamiętajcie tylko, żeby była to osoba która ma podobny gust do waszego. W innym przypadku wybór będzie podyktowany przez osobę bardziej wpływową emocjonalnie i może nie dać takiej radości jak same byście chciały. O tym jak można dopasować suknię do sylwetki i jaką wybrać możecie poczytać w innych artykułach naszego autorstwa, zachęcam, może zawarte tam informacje do czegoś się wam przydadzą. O wyborze sukni ślubnej nie rozpiszemy się za bardzo, gdyż jest to temat rzeka i można by pisać i pisać a nam chodzi o zachowanie pewnej kolejności. W naszej ocenie najlepszym terminem na rozpoczęcie poszukiwania sukni ślubnej jest okres około 7 miesięcy przed ślubem. Szukając sukienki ślubnej pamiętajcie miłe Pani o jakiejś kreacji na poprawiny.

Panie wybierają suknie ślubne bez towarzystwa ukochanego, ale ten nie powinien wybierać garnituru z dodatkami bez towarzystwa ukochanej. Nie ma to oczywiście związku z tradycjami itp. kobiety po prostu uwielbiają mieć swój wkład w wasz wygląd. Wasze zdanie Panowie jest tak samo ważna jak ich, ale bez zdania przyszłej żony kłótnia gwarantowana. Do wyboru garnituru przyłączyć się może mama, taka i inni członkowie rodziny, ale zdanie żony najważniejsze. Rodzice na pewno zaakceptują wasz wybór i nie będą mieli pretensji gdy ich zdanie zostanie pominięte. Tak jak pisaliśmy wcześniej, garnitur powinien być wybierany w chwili gdy będzie już wybrana suknia ślubna. Powinien on być dopasowany kolorystycznie razem z dodatkami. Do białej sukni nie założycie przecież koszuli i kamizelki w kolorze ecru (ivory) czy odwrotnie. Z garniturem jest o tyle łatwiej, że większość z nich jest uniwersalnych dzięki czemu możemy wykorzystać go po weselu na inne uroczystości.

Właśnie jesteście na etapie w którym to macie załatwionych większość niezbędnych rzeczy. Teraz pozostały już tylko drobiazgi, które jednak mają duży wpływ na całokształt imprezy. Do drobiazgów można zaliczyć strojenie sali, kościoła, wybór samochodu do ślubu i jego zdobienie, wiązanka ślubna, atrakcje w czasie wesela, ustalenie menu na przyjęcie itp. Skupmy się po trochu na każdym z w/w drobiazgów osobno. Strojenie sali, tu w dużej mierze można liczyć na pomoc właścicieli sali. O ile nie dekorują jej sami to z pewnością mają kontakty do firm które świadczą takie usługi. Kościół, warto skupić się na jego wystroju, gdyż dobrze zdobiony doda rangi waszej uroczystości.

W ten sposób ceremonia ślubna odbiegnie znacząco od standardowej mszy. Samochód lub inny środek transportu, jest ich tyle, że nie powinno być problemu z wyborem. Ślub to wyjątkowy dzień w życiu i jeżeli tylko pozwala na to wasz budżet to warto sobie zaszaleć, np. wynajmując 9 metrową limuzynę, którą to nie przejechalibyście się w normalny dzień. Pakujecie do niej czy to rodziców czy świadków i z kościoła na salę macie możliwość odstresować się trochę popijając szampana czy inne trunki. Nie zależnie jaki to będzie środek transportu warto pomyśleć jak będzie on zdobiony. Możemy wybrać delikatne wstążki lub duże wiązanki kwiatów. Panna Młoda dla siebie także musi wybrać bukiet ślubny. Dobre jest aby jakieś motywy bukietu miał na sobie Pan Młody i świadkowie, wszyscy wówczas stworzą jedną całość.

Menu, tutaj wszystko zależy od oferty kuchni i jaki macie wybór. Warto jednak ponegocjować z właścicielami aby na początku dali więcej dań na ciepło. Większość gości przyjeżdża z dalszych odległości i obiad weselny będzie pierwszym posiłkiem od kilku godzin. Dobrze najedzeni goście to początek dobrej i długiej zabawy. Zatrzymajmy się chwilę przy gościach. Warto pomyśleć o zarezerwowaniu dla nich miejsc, tzw. winietek, dzięki którym możemy zyskać większe zadowolenie gości. Sadzając ich na przyporządkowanych miejscach, zyskujemy to, że rodziny i znajomi z każdej ze stron będą siedzieli obok siebie zapewniając tym samym dobrą zabawę dla siebie, a o to przecież chodzi. Unikacie w ten sposób nerwowego biegania i szukania miejsc. Atrakcje stają się coraz częstszym punktem wesela. Można tu zaoferować dla każdego gościa jakiś drobny upominek z podziękowaniami, fajerwerki, pokazy tańca, sztuczki cyrkowe itp. Każdy dodatkowy element urozmaici wesele ale czy jest potrzebny i spodoba się gościom to już musicie zdecydować sami.

To na razie tyle, co udało się wymyślić. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu ułatwi wam to organizowanie ślubu i wesela. Wszystkim młodym parom życzymy udanej zabawy i wspaniałego nowego życia we dwoje.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena