Mógłybym rozpocząć, dawno,dawno temu. Tak dawno temu ludzie zabezpieczali rury przed zamarzaniem na różne, czasem dziwne sposoby. Stare szmaty, korytka z desek, owijali watą, czy wełną - które czasem bardziej szkodziły niż pomagały. Obecnie mamy nowe materiały, gwarantujące solidne zabezpieczenie rur przed zimą.

Data dodania: 2009-12-05

Wyświetleń: 5699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

             Zabezpiecz rury przed zimą

Kończy się jesień, jak na razie dość ciepła, a bywało już tak że mróz trzymał o tej porze roku już mocno.

Warto przed nadejściem mrozów zadbać o docieplenie rur w naszym domu i na zewnątrz. Nie są to skomplikowane prace i można je wykonać w miarę sprawnie. Stosując proste i tanie techniki, zwłaszcza że raz wykonane mogą służyć przez lata.

Oczywiście warto w pierwszej kolejności zadbać o rury na zewnątrz budynku, oraz o ich osprzęt, następnie o rury prowadzone w pobliżu wejść do klatek schodowych, nie zapominamy też o piwnicy, strychu, poddaszu.

Warto też pomyśleć o rurach ułożonych w wykopach i z różnych przyczyn jeszcze nie zasypanych.

Od czego zacząć?

Warto zacząć od działki, ogrodu, zaworów na zewnątrz budynku. Przed nadejściem mrozów, należy zamknąć do nich dopływ wody a samą instalację jeżeli to możliwe opróżnić. Odkręcić zawory w położenie środkowe - zapobiega to zniszczeniu uszczelek gumowych w starych typach zaworów czerpalnych.

Zawory kulowe lepiej wykręcić całkowicie, zapobiega to rdzewieniu kul wewnątrz zaworów i tworzeniu się wżerów w samym korpusie, nie zabezpieczony zawór, na wiosnę może być już nie szczelny.

Jeżeli rurociąg jest ułożony w odkrytym jeszcze wykopie biegnącym zbyt płytko niż przewiduje norma przemarzania gruntu (w różnych rejonach kraju jest ona inna i jest podana w każdym projekcie), np. z powodu wysokiej wody gruntowej.  Można i należy też go ocieplić. Ułatwieniem będzie gdy jeden koniec rury jest jeszcze wolny(nie uzbrojony).

Takie docieplenie domowym ale skutecznym sposobem, można wykonać w następujący sposób:

Licencja: Creative Commons
0 Ocena