Czy kryzys, który cały czas trwa, jest dobrym czasem do kupowania? Do kupowania nieruchomości? Prawda jest taka, że kryzys jest po to aby z niego korzystać i właśnie teraz jest największa szansa na to, żeby kupić tanio nieruchomość.

Data dodania: 2009-12-04

Wyświetleń: 2810

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czyli sztuka odnajdywania okazji na rynku nieruchomości.

Czy kryzys, który cały czas trwa, jest dobrym czasem do kupowania? Do kupowania nieruchomości? Ktoś może odpowiedzieć, że przecież to właśnie rynek nieruchomości był m. in. powodem kryzysu. Po co więc się w niego pchać? Prawda jest taka, że kryzys jest po to aby z niego korzystać i właśnie teraz jest największa szansa na to, żeby kupić tanio nieruchomość. Dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Poszukaj zmotywowanego sprzedawcę.
Kto to jest zmotywowany sprzedawca. Są to tacy właściciele, którzy pilnie muszą sprzedać swoją nieruchomość. Potrzeba takiej sprzedaży najczęściej jest podłoża ekonomicznego, o co w czasie kryzysu nie trudno. Jak widzimy kryzys staje się w tym momencie sprzymierzeńcem.
<a href=Jak znaleźć zmotywowanego sprzedawcę. Przede wszystkim już podczas rozmowy telefonicznej lub podczas spotkania ze sprzedawcą próbujemy rozpoznać poziom motywacji sprzedaży. Robimy to poprzez zadawanie konkretnych pytań, które mają na celu ustalenie właściwych powodów sprzedaży. Pamiętajmy, że sprzedawca nie będzie zainteresowany wyjawieniem prawdziwych powodów, jeżeli będzie on sugerował, pilną potrzebę sprzedaży.
Pytania, które możemy zadać , by dowiedzieć się czy sprzedawca jest zmotywowany, można podzielić na 3 grupy:
1. Pytanie związane z sytuacją osobistą.
2. Pytanie związane z samą nieruchomością.
3. Pytania związane z sytuacją finansową.
Dlaczego tak ważne jest znalezienie sprzedawcy zmotywowanego? Dlatego, że sprzedawca, który nie ma pilnej potrzeby sprzedaży nie musi spieszyć się z transakcją a co za tym idzie może czekać na takiego kupującego, który będzie wstanie zaakceptować cenę, którą chce uzyskać. Sprzedawca zmotywowany, który z różnych powodów, najczęściej finansowych, pilnie potrzebuje gotówki, będzie wstanie iść na dużo większe ustępstwo względem ceny, którą wyznaczył na wstępie. Potrzeba będzie silniejsza. Po raz kolejny kryzys przychodzi nam z pomocą.
Czynniki, które mogą zmotywować sprzedawcę do sprzedaży nieruchomości.
Poważne problemy finansowe
W obecnym czasie coraz więcej ludzi ma poważne problemy finansowe związane przede wszystkim ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Wiele osób ma nie tylko kredyty na dom czy mieszkania. W czasie koniunktury ludzie brali pożyczki i kredyty na wszystko, zakupy najczęściej opłacali za pomocą kart kredytowych. Teraz w wielu wypadkach, kiedy dochody spadły powstaje problem z regularną spłatą zobowiązań. Miesięczny dochód nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań i życie. W ostatnim czasie media podają, że już ponad 2 miliony klientów ma problemy z regularnym spłacaniem rat pożyczek i kredytów.
Zmiana miejsca zamieszkania
Kolejny powód, który występował także wcześniej. Głównie związany jest z wyjazdem i osiedleniem się po za granicami naszego kraju. Po wstąpieniu Polski do UE w 2004 roku wielu naszych rodaków wyjechało do pracy zagranicą, spora ich liczba bądź tam już założyła rodzinę bądź osiedliła się z rodzinami. Część najpierw tu próbowało ułożyć sobie życie ostatecznie zdecydowali się na wyjazd z kraju. W kraju mieli dom, mieszkanie, które teraz chcą sprzedać. Jeżeli dodatkowo nikt z rodziny nie zostaje już w kraju a przy najmniej blisko miejsca położenia nieruchomości, tacy sprzedawcy mogą zaliczać się do zmotywowanych sprzedawców. Dodatkowym argumentem za szybką sprzedażą takiej nieruchomości jest fakt kosztownego utrzymania nieużywanej nieruchomości i/lub potrzeba gotówki na zakup nieruchomości w nowym miejscu.
Odziedziczenie nieruchomości

To często spotykany powód sprzedaży. Może być interesujący dla nas przede wszystkim wtedy gdy spadkobiercy mieszkają daleko od miejsca nieruchomości. Utrzymanie nieruchomości na odległość jest kosztowne, dodatkowo sprzedawanie nieruchomości położonej daleko od własnego miejsca zamieszkania jest dość uciążliwe. Ten powód może być też połączony z powodem pierwszym czyli poważnymi problemami finansowymi.
To tylko, niektóre powody zmotywowanego sprzedawcy. Trudno w tym miejscu wymienić wszystkie. Reasumując, mimo kryzysu a może właśnie dzięki nie mu pojawia się możliwość okazyjnego zakupu nieruchomości. W tym artykule zostały omówione tylko wstępne aspekty tego problemu. Tak właściwie początek - rozpoznanie zmotywowanego sprzedawcę, z którym będziemy mieli szansę wynegocjować najniższą cenę. Na cały proces zakupu nieruchomości składa się dużo elementów. Nie sposób w krótkim opracowaniu wszystkich wymienić a co dopiero szczegółowo rozpisać. Najważniejsze, o których tu niewspomniana to rozpoznanie sytuacji gospodarczej w kraju i w regionie, wybór nieruchomości, procent kredytu, składanie oferty i proces negocjacji. To przykładowe tematy, których poznanie jest niezbędne do skutecznego inwestowania w nieruchomość.
Ponadto jeśli ma to być inwestycja musimy także opracować strategię, określić moment wyjścia z inwestycji, nauczyć się korzystać z fachowego doradztwa, (biura nieruchomości, Agent nieruchomości, najmu, portale ogłoszeniowe itd.), poznać sposoby wyliczania procentowego zysku z czynszu, cashflow - przepływ gotówki. O tym w innym artykule.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena