Jest kilka uniwersalnych zasad, które można stosować i skutecznie zmniejszać opłaty w banku, z którego usług się korzysta. Faktów nie zmienisz, sprawdź wyciągi, jeśli co miesiąc tracisz pieniądze to pozostaje zadać tylko jedno pytanie. Ile?

Data dodania: 2009-12-04

Wyświetleń: 2172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli uważasz, że płacisz za dużo za konto osobiste to poniższe zestawienie Ci pomoże.

1. Bankowość internetowa jest tańsza

Korzystasz, kiedy chcesz. Przez Internet obsługujesz się sam, bez udziału pracownika banku, przynajmniej podczas składania dyspozycji na swoim koncie. Z tego powodu bank ponosi mniejsze koszty i może zaproponować operacje za 0 zł. Np. przelew.
Oszczędzasz czas. Szybkość wykonania np. przelewu to jedno a stanie w kolejce, czy dojechanie do oddziału banku to zupełnie inna kwestia. W ostatecznym rozrachunku warto rozważyć tą opcję.
Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa bankowość internetowa jest także bezpieczna.
Sprawdź czy bank nie pobiera opłaty za możliwość korzystania z Internetu. Jest już spora grupa banków, które proponują dostęp i minimalne koszty obsługi konta przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, jaki mają banki w Polsce

2. Bankowość telefoniczna

Warto przyjrzeć się ofercie banku i opcji korzystania z kont za pośrednictwem telefonu. Może się okazać, że w połączeniu z usługami operatora telefonii komórkowej i konkretnych potrzeb te rozwiązania będą dużo korzystniejsze niż dotychczasowe.
Ten sposób korzystania z konta osobistego pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu w zestawieniu z osobistymi wizytami w oddziale banku.

3. Korzystaj z opcji czat w banku

Sprawdź, czy bank umożliwia kontaktowanie się z pracownikami bank przez chat. Ta opcja umożliwia bez zbędnych kosztów zapytania i wyjaśniania podstawowych kwestii.

4. Token zabezpiecza i kosztuje

Sprawdź dokładnie koszty korzystania z tokena, jeżeli jest to opcja i można wybrać między 2 lub 3 formami zabezpieczeń to wybierz to najkorzystniejsze.

5. Bonusy i premie

Sprawdź, za co dodatkowo nagradza swoich klientów bank, w którym masz konto osobiste. Są banki, w których przy okazji promocji jakiegoś produktu, bank za polecenie kogoś płaci pieniądze osobie, od której dostaje polecenie.
Sprawdź, czy bank, w którym masz konto osobiste premiuje zmniejszeniem opłat za produkty bankowe tych klientów, którzy przelewają wynagrodzenie. Najczęściej jest to opłata za konto osobiste, jednak nie zawsze. Są banki, które wprowadzają promocje dotyczące kilku produktów, np. konto + debet + karta kredytowa.

6. Płać korzystając z kart płatniczych

Część banków wprowadza ciekawe promocje dla klientów, którzy korzystają aktywnie z kart wydawanych do konta, ze zwrotem opłat za prowadzenie konta włącznie. Banki coraz bardziej konkurują ze sobą w tym obszarze.

7. Sprawdzanie salda w bankomacie

Należy sprawdzić, czy bank, w którym posiada się konto nie pobiera opłaty za sprawdzanie salda w swoich bankomatach.

8. Karta pre-paid

Jest to karta tzw. przedpłacona
Korzyść? Nie wydasz więcej niż wpłacisz na nią, a przy tym zwiększysz bezpieczeństwo. Należy zwrócić uwagę, na nawyk wcześniejszego wpłacania pieniędzy na konto takiej karty (karta ma oddzielny rachunek, swój numer konta), aby w sklepie nie było niespodzianki.

9. Karty do konta osobistego i karty do konta oszczędnościowego

Masz konto oszczędnościowe albo walutowe, to sprawdź czy w zamian za wyższe oprocentowanie lub możliwość deponowania obcej waluty bank nie pobiera opłat za transakcje lub wypłaty z bankomatów prowizji.

10. Konto odpowiadające Twoim potrzebom

Sprawdź, czy w banku nie ma innego typu konta, które będzie bardziej odpowiadało Twoim potrzebom. To ty masz być zadowolony z oferty banku. Często zmiana typu konta może w ostatecznym rozrachunku zmniejszyć Twoje opłaty a co za tym idzie zwiększyć oszczędności.

11. Korzystaj z wpłatomatów

Jeżeli bank, w którym posiadasz konto dysponuje wpłatomatami (urządzenia umożliwiające wpłatę gotówki na konto bankowe) to rozważ ten sposób zasilania konta i sprawdź jak wygląda prowizja w zestawieniu z wpłatami w kasie banku przy udziale pracownika. Zazwyczaj banki nie pobierają opłata przy zasilaniu konta przez wpłatomat.

12. Wpłacane pieniądze powinny być jak najwyżej oprocentowane

Kiedy przelewasz lub wpłacasz swoje pieniądze do banku to powinieneś oczekiwać w zamian korzystnego oprocentowania. Są banki, które posiadają w swojej ofercie tzw. konta oszczędnościowe z nieporównanie większym oprocentowaniem za dodatnie saldo. Nadwyżki lub część pieniędzy, które w danej chwili nie są potrzebne można przelewać na taki rachunek.

13.
Wypłaty gotówki w bankomatach danego banku

Lub w takich, z którymi bank ma podpisane umowy o wypłatach bez prowizji
Wypłata 4 razy w miesiącu gotówki z bankomatu i zapłacenie 5 zł. prowizji za każdą wypłatę powoduje rocznie:
Straty dla Ciebie na poziomie 240 zł, a często jest to suma opłat za korzystanie z konta przez 2, 3 lata.

14. Spłacaj regularnie debet

Co miesiąc, lub zgonie z harmonogramem, w banku zabezpiecz daną kwotę pieniędzy na pokrycie odsetek od debetu lub pożyczki w koncie. Odsetki od nieterminowej spłąty są wielokrotnie wyżej oprocentowane niż sam debet.

15. Zrezygnuj z niepotrzebnych kart

Jeżeli masz karty, z których nie korzystasz, np. dodatkowe karty do Twojego rachunku to sprawdź, czy nie są pobierane za nie opłaty. Jeżeli tak jest to zmień to i zrezygnuj z nich a przy okazji zwiększysz bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.

16. Konto osobiste otworzone do kredytu

Częstą praktyką stosowaną przy udzielaniu kredytów, zwłaszcza hipotecznych jest otwieranie konta do obsługi płatności. Sprawdź, czy po spłacie kredytu lub przeniesieniu do innego banku nie pozostało otwarte konto, które niepotrzebnie generuje koszty.

17.
Opłaty za nowe konto

Jeżeli jesteś na etapie otwierania konta osobistego to uważnie słuchaj tego, co mówi pracownik banku i przeczytaj Tabelę Opłat i Prowizji, zwracając szczególną uwagę na, oczywiście opłaty i prowizje. Sprawdź, czy w tabeli opłat nie ma płatności za zmianę konta z tańszego na droższe.

18. Opłata za zamknięcie konta

Sprawdź, czy w Tabeli opłat nie ma informacji o tym, że powinieneś zapłacić określoną kwotę, jeżeli konto zostanie zamknięte wcześniej niż przed upływem określonego czasu.

19.
Ubezpieczenia w koncie osobistym

Sprawdź, czy zaproponowane przez bank ubezpieczenia spełniają twoje potrzeby. Przyjrzyj się, z pomocą doradcy w oddziale lub przez infolinię jak wygląda zakres ubezpieczeń.

20.  Otwórz pomocnicze, darmowe konto

Są banki, które w ramach wcześniejszej współpracy z klientem i chęci większego zaistnienia na rynku, proponują konto bez opłat nawet na 12 miesięcy, z np. większą ilością bankomatów bez prowizji. Bez rezygnacji z bieżącego konta i np. konieczności spłaty debetu są dodatkowe oszczędności.

21. Zmień konto, jeżeli jest nie spełnia Twoich oczekiwań

Jeżeli to, na co masz wpływ zostało zrobione i uważasz, że dalszym ciągu płacisz za dużo to zmień konto.

 
Każda zmiana powinna być przemyślana i zaplanowana. Nic tak nie kosztuje jak czas, który poświęca się na niepotrzebne działanie.Źródło: PulsPieniadza.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena