Gdy decydujemy się na budowę domu, najczęściej najpierw wybieramy projekt lub tworzymy go z pomocą architekta. Dopiero później zaczynamy się zastanawiać, jakie materiały budowlane powinny zostać użyte, abyśmy nie zbankrutowali.

Data dodania: 2007-06-30

Wyświetleń: 5072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sytuacja na rynku budowlanym zaczyna się powoli stabilizować. Materiały budowlane znów są dostępne, a nawet ich ceny nieznacznie poszły w dół. Jednak zanim zaczniemy wyznaczać teren pod budowę domu, warto się zastanowić z czego będziemy budować. Na chwilę obecną budownictwo jednorodzinne jest tak zróżnicowane, jeśli chodzi zarówno o architekturę, jak i rozwiązania technologiczne, że kierowanie się wyłącznie ceną przestaje mieć sens. Niektóre rodzaje ścian trójwarstwowych, uznawanych dotychczas za najdroższe w wykonaniu, mogą być tańsze niż ściana jednowarstwowa o podobnych parametrach izolacyjności termicznej czy akustycznej. Wszystko zależy od tego, jakie materiały budowlane wybierzemy. Dlatego też, jeśli naprawdę chcemy budować ekonomicznie, powinniśmy dobierać materiały budowlane już na etapie wstępnych założeń projektu.

Niestety, wszystkie materiały budowlane mają zarówno zalety i wady, nie wymyślono jeszcze takich, które spełnią wszystkie oczekiwania stawiane przez budownictwo jednorodzinne. Dlatego też czeka nas szereg trudnych decyzji, gdy będziemy odpowiadali sobie na pytania, jak naprawdę ma wyglądać nasz dom. Czy ma być energooszczędny, gdzie bardzo istotne będą parametry izolacyjności termicznej, czy raczej wolimy mieć ciche mieszkanie, w którym będziemy mogli odciąć się od świata i porządnie wypocząć? Czy zależy nam na jak największej powierzchni użytkowej i w związku z tym powinniśmy wybrać materiały budowlane, które umożliwią stawianie cienkich ścian wewnętrznych? A może lepsze będą grube ściany, które pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu rzadko używanych pomieszczeń? Czy dom ma posiadać piwnicę czy nie? Takich pytań czekają nas tysiące, dopiero odpowiadając na każde z nich dowiemy się, jakie materiały budowlane wchodzą w grę, a jakie musimy wyeliminować z naszych planów.

Najważniejsze jest, abyśmy pamiętali, że możemy łączyć ze sobą różne materiały budowlane, by osiągnąć pożądany efekt. Niektóre firmy, jak choćby Xella (o czym można przeczytać na stronie http://www.xella.pl) mają w swej ofercie systemy budowlane oparte na kilku różnych produktach, co pozwala na maksymalne wykorzystanie zalet każdego z nich. Aby jednak wykorzystać taką “mieszankę”, musimy posiadać choćby podstawowe informacje o cechach, jakimi charakteryzują się poszczególne materiały budowlane wykorzystywane przez budownictwo jednorodzinne. Bez tej wiedzy narażamy się na przykre niespodzianki, stratę pieniędzy i czasu, a w skrajnej sytuacji możemy skazać się na mieszkanie w domu, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena