Łącza radiowe oferują nam transmisję z przepustowością sięgającą nawet do 1Gb/s. Działają one zarówno w paśmie licencjonowanym jak i nielicencjonowanym z całym wachlarzem różnorodnych interfejsów sieciowych. Dostępne są urządzenia od bardzo prostych i niedrogich klasy SOHO po rozwiązania profesjonalne klasy operatorskiej.

Data dodania: 2009-11-09

Wyświetleń: 4987

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Radiolinie dostępne w paśmie nielicencjonowanym

Zastosowania

Łącza punkt-punkt w paśmie nielicencjonowanym znajdują zastosowanie przeważnie w rozwiązaniach SOHO i półprofesjonalnych. Wykorzystywane są zwykle do budowy połączeń kilku sieci LAN lub jako łącza szkieletowe w systemach, które nie posiadają kluczowego znaczenia.

Przegląd częstotliwości

Przy budowie łączy radiowych w paśmie nielicencjonowanym korzysta się przeważnie z pasma 5 GHz. Owszem możliwe jest również skorzystanie z pasma 2,4 GHz, ale tego typu rozwiązań zwykle nie stosuje się z racji występowania dużych zakłóceń w tym paśmie. Z uwagi na funkcjonowanie w paśmie niechronionym należy liczyć się z zakłóceniami, które mogą mieć negatywny wpływ na parametry łącza. W przypadku łączy o strategicznym znaczeniu zaleca się wykorzystanie urządzeń działających w chronionym paśmie licencjonowanym.

Parametry transmisji

W optymalnych warunkach w paśmie 5GHz można osiągnąć przepustowości rzędu 20-30 Mb/s. W tym paśmie możliwe jest wybudowanie linku o długości rzędu kilkunastu kilometrów. Przy uzyskaniu takich dystansów należy liczyć się jednak ze spadkiem przepływności. Zdecydowana większość urządzeń posiada interfejs Ethernet, dostępne są jednak również modele ze złączem G.703 (nxE1).

Charakterystyka urządzeń

Do  budowy łącza radiowego w tej sytuacji można użyć klasycznych urządzeń punkt-wielopunkt dla sieci 5 GHz lub urządzeń dedykowanych jedynie do połączeń punkt-punkt. Zwykle wykorzystuje się sprzęt w trwałej obudowie odpornej na trudne warunki atmosferyczne ze zintegrowaną anteną. Najczęściej urządzenia zasilane są w technologii Power over Ethernet 802.3af.

Radiolinie dostępne w paśmie licencjonowanym

Zastosowania

Radiolinie w paśmie licencjonowanym przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych i operatorskich, gdzie niezawodność łącza ma strategiczne znaczenie. Łącza tego rodzaju wykorzystywane są także w celu uzyskania wysokich przepustowości, sięgających nawet 1Gb/s. Użytkownicy mają w tym przypadku do wyboru różnego rodzaju interfejsy. Pewność transmisji i jej stałe parametry możliwe są do osiągnięcia dzięki pracy radiolinii w zarezerwowanym paśmie chronionym.

Przegląd częstotliwości

Pasmo licencjonowane oferuje nam o wiele więcej pasm częstotliwości niż w przypadku pasma nielicencjonowanego. Radiolinie zapewniając bezawaryjną pracę urządzeń między innymi w pasmach: 11, 13, 15, 18, 23, 26, 28, 38 GHz. Urządzenia mogą korzystać z pasma o różnej szerokości zależnie od oczekiwanej przepustowości. Przeważnie są to kanały o szerokości 7, 14, 28, 56 MHz.  Nad wykorzystywaniem częstotliwości sprawuje nadzór Urząd Komunikacji Elektronicznej, który zajmuje się gospodarowaniem częstotliwościami. UKE przydziela rezerwacje częstotliwości w taki sposób, żeby systemy radiowe działające na tym samym terenie nie zakłócały się. UKE dysponuje również instrumentami techniczno-prawnymi, które dają użytkownikowi gwarantują, że zarezerwowane dla niego pasmo będzie wolne od zakłóceń i interferencji z innymi systemami radiowymi.

Parametry transmisji

Urządzenia pracujące w pasmach chronionych oferują przepustowości rzędu kilku do kilkuset Mb/s. Pojawiają się już rozwiązania oferujące przepustowości rzędu 1 Gb/s. Dostępne na rynku są radiolinie z praktycznie wszystkimi rodzajami interfejsów: 10/100/1000 Mb/s Ethernet, światłowodowy, nxE1, nxE3, STM itd. Możliwa jest transmisja pakietowa i głosowa TDM na jednym kanale radiowym z elastycznym podziałem pasma dla wszystkich typów transmisji. Pasmo licencjonowane umożliwia gwarancję minimalnego czasu opóźnień pakietów. Radiolinie tego rodzaju umożliwiając zestawienie łącza na dystansie rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Należy jednak zwrócić uwagę, że osiągi w dużej mierze zależą od posiadanej częstotliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena