Zadaniem klimatyzacji jest nie tylko zapewnienie ciepła w mieszkaniu, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, ale i utrzymanie czystości, wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Warunki pracy klimatyzacji różnią się w zależności od klimatu dlatego i same urządzenia stosowane w różnych krajach nie są takie same.

Data dodania: 2009-11-09

Wyświetleń: 1865

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zadaniem klimatyzacji jest nie tylko zapewnienie ciepła w mieszkaniu, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, ale i utrzymanie czystości, wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Według definicji klimatyzacja to nic innego jak tworzenie odpowiedniego mikroklimatu pomieszczenia. Z kolei odpowiedni mikroklimat to taki, w którym człowiek czuje się dobrze. Urządzenia klimatyzacyjne, dostępne na rynku różnią się nie tylko kształtem, ale przede wszystkim ilością funkcji, możliwych do zastosowania.

Biorąc pod uwagę warunki panujące w naszym kraju, najlepiej wybrać klimatyzator posiadający:
- szeroki zakres regulacji temperatury
- pompę ciepła, działającą do -20 st. C w otoczeniu budynku
- możliwie prostą do uruchomienia konstrukcję
- dobrej jakości kompresor
- mikrokomputer czuwający nad utrzymaniem odpowiednich warunków
- filtry powietrza
- zdalne sterowanie pilotem

Ze względu na fakt, że klimatyzacja ma zastosowanie w różnego rodzaju pomieszczeniach, różniących się panującymi w nich warunkami, wprowadzono pewien podział. Według niego wyróżniamy: klimatyzację komfortu, która ma zapewnić właściwe człowiekowi warunki i klimatyzację precyzyjną, zapewniającą odpowiednie warunki do pracy urządzeń, przeprowadzania pomiarów, badań i procesów technologicznych. W wielu przypadkach potrzebne jest połączenie obydwu rodzajów, tak by zapewnić jednoczesne funkcjonowanie człowieka i sprzętu, stosuje się wówczas specjalnie opracowane rozwiązania inżynierskie, wykorzystujące najnowsze urządzenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena