Wózki widłowe swój początek mają około 1920 roku, kiedy to wyprodukowało je niemal równocześnie kilka firm. Na początku były to niewielkie pojazdy służące do przewożenia różnego rodzaju rzeczy. Z czasem, wózki widłowe zmieniały swój wygląd, stan techniczny oraz możliwości...

Data dodania: 2009-10-30

Wyświetleń: 2411

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wózki widłowe - po co i dla kogo

Obecnie wózki widłowe to kołowe pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym, przystosowane do przewozu materiałów o dużej masie, wykorzystywane najczęściej w magazynach, ale także na terenie obiektów handlowych, hurtowni, sklepów oraz wszędzie tam, gdzie dźwiganie stanowi problem. Stosuje się je do prac załadunkowych i rozładunkowych. Przydają się w każdej branży - od spożywczej po budowlaną.

Wózki widłowe występują w wersji elektrycznej (wszędzie tam, gdzie używa się ich w pomieszczeniach zamkniętych, aby nie było emisji spalin), w wersji spalinowej oraz spalinowo - elektrycznej (do zastosowań na zewnątrz). Dzieli się je także w zależności od sposobu załadunku i rozładunku, oraz ze względu na sposób kierowania nimi.

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe

Aby być operatorem wózka widłowego trzeba być odpowiednio przeszkolonym w tym zakresie. Należy mieć skończone 18 lat oraz imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę (ważne tylko na terenie jego zakładu pracy) lub uzyskać uprawnienia operatora. Uprawnienia na wózki widłowe można zdobyć przez Urząd Dozoru Technicznego, który przeprowadza egzaminy i wydaje uprawnienia ważne na terenie całego kraju, bądź przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, który wydaje książkę operatora ważną również na terenie całego kraju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena