Pracownik to jeden z głównych zasobów firmy zajmującej się zarówno produkcją jak również świadczeniem różnego rodzaju usług. W większości krajów przemysł, nie wspominając już o usługach nie jest jeszcze w pełni zautomatyzowany, dlatego też w dalszym ciągu opiera się na pracy człowieka.

Data dodania: 2009-10-15

Wyświetleń: 3134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracownik to jeden z głównych zasobów firmy zajmującej się zarówno produkcją jak również świadczeniem różnego rodzaju usług. W większości krajów przemysł, nie wspominając już o usługach nie jest jeszcze w pełni zautomatyzowany, dlatego też w dalszym ciągu opiera się na pracy człowieka. Aby więc było to możliwe potrzebne jest stworzenie mu warunków, które będą sprzyjały do wykonywania powierzonych zadań a także zachęcały do angażowania się w pracę. Podobnie jak w przypadku pracy fizycznej i manualnej praca biurowa i umysłowa wymagają stworzenia odpowiedniego środowiska i dostarczenia właściwych narzędzi.

Wystrój wnętrza

Jednym z bardzo istotnych elementów środowiska pracy jest wystrój wnętrza biura. Pełni ono jednocześnie dwie funkcje. Pierwszą z nich jest funkcja estetyczna. Jest ona pełniona zarówno na zewnątrz jak również do wewnątrz firmy. Osoby z poza firmy to przede wszystkim klienci, obecni i potencjalni partnerzy dostawcy itp. Podczas pierwszego ich kontaktu z firmą źle dobrany wystrój może negatywnie wpłynąć na ich opinie o niej. Wnętrze firmy stanowią wszyscy zatrudnieni w niej pracownicy. ich punktu widzenia liczy się komfort wykonywania swoich obowiązków i sama możliwość ich realizacji.

Dobierając wystrój wnętrza należy wiec wziąć pod uwagę takie cechy jak estetyka i funkcjonalność. Wybierając meble biurowe, kolory ścian, a także rodzaj i kolor pokrycia podłogi te dwa warunki znacznie to ułatwia. Najważniejsze są meble, ponieważ to one pełnią najwięcej funkcji. Poza estetycznym wyglądem powinny być one pojemne, i zapewniać pracownikom dużą swobodę ruchów i wygodę. Z drugiej zaś strony nie mogą zajmować zbyt dużej przestrzeni. Meble takie jak biurko czy fotel tworzą podstawy stanowiska pracy. Fotel powinien zapewniać komfort siedzenia na nim przez cały dzień pracy bez konieczności wstawania. Biurko powinno mieścić monitor, komputer, myszkę komputerowa i telefon oraz inne potrzebne sprzęty. Jednocześnie biurko powinno zapewniać pracownikowi odpowiednią przestrzeń, pozwalającą na swobodne ruchy.

Zarówno ruchome (meble) jak również te nieruchome (podłoga, ściany itp.) są w pewnym stopniu wizytówką firmy. To jak się ona zaprezentuje pracownikowi oraz osobom spoza firmy zależy w znacznej mierze od ich stanu. Można je wykorzystać również jako nośnik przekazu promocyjnego, stosując odpowiednią kolorystykę, kształty czy symbole charakterystyczne dla wizerunku firmy.

Wyposażenie

Podobne funkcje jak sam wystrój wnętrza pełni również wyposażenie biura. Z jednej strony pełni ono funkcje wizerunków, informując klientów i partnerów o jakości świadczonych, z drugiej zaś umożliwia pracownikom wykonywanie wszystkich niezbędnych prac. Obecnie standardem wyposażenia każdego stanowiska pracy jest komputer. Niemalże każda praca biurowa wykorzystuje komputery. Istotną rolę odgrywa oprogramowanie zarówno to ogólnodostępne jak również to dedykowane, na potrzeby danej firmy. Oczekując od pracownika tego, że wykona on określone zadania związane z wykorzystaniem konkretnego narzędzia wymagane jest zapewnienie mu dostępu do niego.

Innym rodzajem sprzętu szeroko wykorzystywanym w pracy biurowej jest telefon. Choć jeszcze niedawno było to dla większości firm głównym narzędziem pracy obecnie jest on powoli wypierany przez komputery z podłączeniem do internetu. Bardzo popularnym narzędziem jest nadal fax. Nie jest to zazwyczaj wyposażenie jednego stanowiska lecz urządzenie ogólnego dostępu w całym biurze. Wśród wielu firm popularne są również kserokopiarki, jednak podobnie jak w przypadku faksu są one do ogólnego użytku pracowników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena