Opis wymiany strun wiolinowych w gitarze klasycznej. Za podstawową zasadę przyjmijmy wymianę tylko jednej struny naraz, aby zachować stałą siłę naciągu strun.

Data dodania: 2009-10-13

Wyświetleń: 3682

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za podstawową zasadę przyjmijmy wymianę tylko jednej struny naraz, aby zachować stałą siłę naciągu strun. Pięć strun powinno być zawsze na­strojonych do prawidłowej wysokości na instrumencie. Tak, więc najpierw zdejmuje­my starą strunę, na jej miejsce zakładamy nową stroimy ją i dopiero wtedy możemy przystąpić do wymiany następnej. Ściągnięcie od razu wszystkich strun grozić może poważnym uszkodzeniem instru­mentu.

Jako pierwsze wymieniamy struny wiolinowe. Potrzebują one bowiem więcej czasu niż basowe na ustabilizowa­nie stroju. Używając specjalnej korbki zdejmuje­my pierwszą strunę. Zakładanie nowej rozpoczynamy od strony strunnika. Koniec struny przeprowadzamy przez otwór w strunniku (od strony gryfu) tak. aby ok. 10-1,5 cm. wystawało z drugiej jego strony. Teraz powinniśmy wykonać pętlę. 

Często zdarza się, że wykonanie kilku (czasem nawet trzech) pętli nie wystar­cza, aby utrzymać strunę wiolinową (szczególnie pierwszą) na strunniku i w czasie strojenia końcówka struny wyślizguje się. Niektóre komplety mają specjalne zakończenia, które na to nie pozwalają. Przeważnie jednak struny wiolinowe są na końcach gładkie. Aby zapobiec takiej sytuacji możemy sami wykonać odpowiednie zakończenie. W tym celu możemy ostrożnie zbliżyć koniec struny (ten który przeciągnęliśmy przez strunnik) do zapalonej zapalniczki tak, aby zaczął się topić. Na końcu struny, po zastygnięciu, uformuje się mała kuleczka, która nie pozwoli strunie wyślizgnąć się.

Mając już odpowiednie zakończenie struny robimy pętlę. Lewą ręką chwytamy tę część struny, która nie jest prze­ciągnięta przez otwór. Prawą ujmujemy koniec struny z kuleczką podnosząc go ponad otworem, przez który jest przeciągnięty, a następnie zwracamy go ku główce gitary zakręcając przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wokół tego kawałka, który trzymamy w lewej ręce i przeciągamy ten koniec pod nim samym (rys. 1) . Dla pewności możemy wykonać jeszcze jedną lub dwie pętle (rys. 2 (tak by całość wytrzymała nawet bardzo mocno uderzane akordy)). Kiedy wykonaliśmy już odpowiednią ilość pętli mocno przytrzymujemy koniec stru­ny z kuleczką o boczną część strunnika, a następnie ciągnąc wolny koniec struny lewą ręką zaciskamy pętlę.

 rys.1rys.2

Wymiana strun basowych

Struny basowe wymieniamy podobnie jak wiolinowe Nie musimy już na końcu struny robić kuleczki. Ponieważ metalo­wa owijka daje spore tarcie, nie musimy również wykonywać kilku pętli.

Utrzymując cały czas odpowiednie naprężenie struny, którą wymieniamy (aby pętle zrobione na strunniku nie oblu­zowały się), zawiązujemy strunę na kołku główki. Aby tego dokonać przeciągamy najpierw koniec struny przez otwór w kółku, następnie wracamy tym końcem z powrotem obok kołka, zakręcamy wokół nieprzeciągniętej przez otwór części stru­ny i przeprowadzamy pod nim samym (rys. 3).

Pamiętajmy, aby każdą strunę zawiązywać zawsze z jednej strony kołka. Wszystkie śrubki kręcone w jedną stroną powinny zawsze naciągać struną, a kręcone w drugą - luzować

Zapraszamy na www.jaktozagrac.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena