W Internecie przeglądają projekty domów często trafimy na możliwość wyboru technologii, w której będzie on wykonany. Zwykle oferaowana będzie nam tradycyjna w Polsce technologia murowana, lub zdobywająca coraz większą popularność technologia szkieletu drewnianego.

Data dodania: 2009-09-25

Wyświetleń: 2731

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Internecie przeglądają projekty domów często trafimy na możliwość wyboru technologii, w której będzie on wykonany. Zwykle oferaowana będzie nam tradycyjna w Polsce technologia murowana, lub zdobywająca coraz większą popularność technologia szkieletu drewnianego. Właśnie na tą drugą stosunkowo nową na naszym rynku możliwość chciałbym zwrócić waszą uwagę.

Domy drewniane postrzegane są przez większość osób jako mniej trwałe od murowanych i bardzo podatne na zmianę temperatury. Zupełnie przeczą temu doświadczenia osób mieszkających w takich domach. W USA gdzie buduje się właściwie tylko domy drewniane oparte na szkielecie drewnianym, konstrukcje te potrafią wytrzymać nawet ponad 100 lat. To samo tyczy się podatności tego typu domów na zmiany temperatur. Okazuje się, że domy drewniane dzięki naturalnym właściwościom drewna mają zdolność do termoregulacji. Dzięki temu w zimie zachowują ciepło, a w lecie w środku panuje przyjemny chłód. W dodatku drewno jest doskonałym przewodnikiem ciepła, więc w zimie taki dom można ogrzać dużo szybciej i stosując dużo mniejsze nakłady energii.

Kolejną zaletą tego typu konstrukcji jest fakt, że domy drewniane prawie nie wymagają tak zwanych prac mokrych (wystarczy tylko wymurować fundamenty). Dzięki temu można je budować o każdej porze roku, a sama budowa trwa dużo krócej niż w przypadku obiektów murowanych. Nie należy również zapominać o tym, że drewno jest surowcem naturalnym i odnawialnym. Jego produkcja jest dużo mniej obciążająca dla środowiska niż wytwarzanie surowców dla budownictwa tradycyjnego. Jeżeli leży nam na sercu los środowiska to domy drewniane będą dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowując, domy drewniane to:
- krótki czas budowy
- możliwość budowania o każdej porze roku
- zdolność do termoregulacji
- dużo mniejsze obciążenie dla środowiska

Licencja: Creative Commons
0 Ocena