Ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie na ogrzewanie domu. Aby ten system działał bez zarzutów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Data dodania: 2009-09-22

Wyświetleń: 3243

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 7

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

7 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania podłogowego to dość złożony proces.
Zacznijmy od tego, że do podgrzania wody jest potrzebne dane źródło ciepła. Najczęściej stosowane kotły gazowe.

Kotły gazowe mogą być jedno lub dwu funkcyjne w zależność od naszego zapotrzebowania.
Kotły jedno funkcyjne ogrzewają tylko wodę w instalacji grzewczej a dwufunkcyjne podgrzewają wodę użytkową i wode do ogrzewania domu.

Uprzednio podgrzana woda przepływa do rur z tworzywa sztucznego i oddaje ciepło na posadzkę i w ten sposób działa ogrzewanie podłogowe. Do lepszego ogrzewania domu stosuje się na posadzkę płytki ceramiczne, ponieważ doskonale przewodzą ciepło i mamy cały czas uczucie komfortu cieplnego lepsze ogrzewanie domu.

Aby zautomatyzować nasze ogrzewanie domu należy w miejscu rozprowadzenia (rozdzielaczu) wszystkich nici rur, które muszą wędrować z osobna do każdego pomieszczenia regulatorów termostatycznych zintegrowanych z termostatami. Termostaty odczytują temperaturę w pomieszczeniach i wysyłają sygnał do regulatorów w te otwierają się gdy jest zimno lub zamykają, gdy jest wystarczająca ilość ciepła na ogrzewanie domu.

Jako dodatkowe źródło ciepła warto zastanowić się nad grzejnikami, ponieważ w bardzo chłodne dni ogrzewanie podłogowe może nam nie wystarczyć jako źródło ciepła potrzebnego do ogrzewania domu.

Ogrzewanie podłogowe jest systemem akumulacyjnym oznacza to, że jeśli zawory termostatyczne się zamkną to woda w rurach przez pewien czas nadal jest ciepła i ogrzewa dom jednak, gdy ostygnie potrzeba trochę czasu zanim znów nabierze odpowiedniej temperatur.

Licencja: Creative Commons
7 Ocena