Sztuka właściwego łączenia barw jest dość trudna. Ponieważ pierwsze wrażenie często zależy od koloru ubrania, warto stosować się do klasycznych zasad doboru stroju. Tym bardziej, że umiejętność łączenia kolorów sprawdza się nie tylko w dziedzinie mody.

Data dodania: 2009-09-22

Wyświetleń: 23166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sztuka właściwego łączenia barw jest dość trudna. Ponieważ pierwsze wrażenie często zależy od koloru ubrania, warto stosować się do klasycznych zasad doboru stroju. Tym bardziej, że umiejętność łączenia kolorów sprawdza się nie tylko w dziedzinie mody.

kolory w naszym życiu

Kolory w stroju wzbogacają nasz wizerunek. Za ich pomocą możemy dodać sobie powagi lub odmłodzić wizerunek. Możemy również stworzyć wrażenie osoby zdecydowanej (kolor czerwony) lub bardziej uległej ( kolor różowy).

Wpływ kolorów na ludzi określa się dzięki tak zwanej symbolice kolorów ( patrz: „W którym kolorze Ci do twarzy”). Jest ona ważna szczególnie wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu wrażenia na rozmówcy. Symbolika kolorów jest łatwa i opiera się na powszechnie przyjętych skojarzeniach.

Łączenie kolorów jest już jednak sztuką, której uczą się na przykład studenci kierunków dekoratorskich. Wystrój wnętrz wymaga bowiem takiej synchronizacji kolorów, która będzie odpowiednia dla funkcjonalności danego miejsca. Dlatego inaczej pomalujemy kuchnię, a inaczej pokój gościnny czy sypialnię dziecka.

Poza funkcją użytkową, kolory są również doskonałym regulatorem naszego samopoczucia. Kiedy mamy ochotę na relaks, warto otaczać się zielenią. Jeśli natomiast brakuje nam energii, pomarańczowy doda nam sił i optymizmu. Warto też czasem założyć przysłowiowe różowe okulary!

zasady łącznia kolorów

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć niewłaściwego łączenia kolorów. Wskazówki te wynikają z zasad dobrego smaku. Chociaż wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, jednak w kwestii ubioru warto czasem się dokształcić.

- Zestawienie bieli z czernią. Te dwa kolory świetnie się komponują i dobrze prezentują.

Uwaga: nie łączymy czarnych skarpetek z białym obuwiem i odwrotnie. Wszyscy o tym wiedzą, jednak często z pośpiechu czy innej przyczyny pojawiają się takie niedopatrzenia

- Czarny z innymi kolorami. Z czarnym wszystkie kolory dobrze się komponują. Najlepiej
jest łączyć z czarnym kolory kontrastowe, jednak nie jest to konieczne.

- Biały. Biały kolor wygląda dobrze z większością kolorów. Najlepiej prezentuje się w
mocnym kontraście. Pamiętajmy jednak, że sam biały poszerza.

- Czerwony. Nie łączymy czerwieni z żółtym, zielonym, fioletowym, jasnoniebieskim,
różowym. Najkorzystniej czerwień prezentuje się z czernią i bielą, a także ze złotem.

- Żółty. Nie łączymy z czerwonym, ale z wiśniowym może wyglądać ciekawie. Nie
komponuje się z różowym.

- Niebieski. Nie łączymy z zielonym, fioletowym, czerwonym. Z żółtym wygląda
nieestetycznie.

cenne wskazówki

Pamiętajmy o tym, że kolory powinny ze sobą współgrać. Podstawą jest odpowiednie nasycenie kolorów. Nasycenie kolorów oznacza ich intensywność.

Za każdym razem, gdy nie jesteśmy pewni danego zestawienia, warto założyć ubranie i ocenić całość. Czasami połączenia, które uznalibyśmy za niedopuszczalne, okazują się trafione. Wystarczy je wypróbować.

Ponadto, zasady łączenia kolorów nie dotyczą na przykład wzorów na ubraniu, takich jako logo czy rysunki. Tutaj często ceni się abstrakcyjne pomysły.

Na koniec pamiętajmy o tym, że przed wyjściem należy ocenić ubranie pod katem miejsca, do którego się udajemy. Nie zapominajmy także o tym, że dobry nastrój odwraca uwagę od ewentualnego niedopatrzenia w stroju.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena