Ostatnie badania wykazują, że najwyższymi zarobkami w kraju może pochwalić się presiżowa grupa zawodowa - lekarze. Zobacz ile może zarobić przeciętny lekarz.

Data dodania: 2009-09-15

Wyświetleń: 3467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lekarze wyprzedzili już prawników i są w 2009 r. najlepiej zarabiającą grupą zawodową w Polsce, według Listy Płac 2009 w Ochronie Zdrowia. Wprawdzie tygodniowo lekarze wyrabiają dużo więcej niż przewiduje polska norma - 40 godzin, rekordziści biorą nawet 20 dyżurów miesięcznie - dotyczy to głównie chirurgów.

Jak podaje Gazeta Prawna, ordynator jednego z wojewódzkich szpitali na Podlasiu, specjalista chorób wewnętrznych zarabia 18 240 zł brutto miesięcznie, natomiast podobne stanowisko w szpitalu w Lubuskiem to pensja ok. 21 000 zł brutto.

Eksperci z "Puls Medycyny" wyliczyli, że w ciągu 3 ostanich lat pensja statystycznego lekarza z II stopniem specjalizacji wzrosły o 100%, natomiast lekarzy ze specjalizacją I-go stopnia aż o 120%. Wzrost ten skutkuje według Ministerstwa Zdrowia wynagrodzenia dla ordynatora z drugim stopniem specjalizacji średnią pensją 10 284 zł miesięcznie, 7 203 dla ordynatorów z pierwszym stopniem specjalizacji. Ordynatorzy bez specjalizacji mają stosunkowo najniższe wynagrodzenia 5 301 zł  (dane z maja 2009).

Warto pamiętać o wzroście zarobków przy wyborze zawodu, kierunku studiów czy nawet kursów. Może okazać się, że ciężkie, prestiżowe kierunki studiów są warte trudu, a zdobyte wykształcenie będzie długo skutkować świetnymi zarobkami.

Wynagrodzenia za pracę wzrosły nie tylko wśród lekarzy przeciętna pensja na stanowiskach produkcyjnych w 2009 roku wzrosły średnio o 6,6% w stosunku do ubiegłego roku - jak podaje raport płacowy dla stanowisk produkcyjnych, opublikowany przez firmę Sedlak & Sedlak.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena