W Stanach Zjednoczonych istnieje firma, której nazwa stała się synonimem lotnictwa. Jeśli choćby sporadycznie korzystasz z usług linii lotniczych, prawdopodobnie miałeś z nią styczność. Mowa o prawdziwej legendzie transportu powietrznego - korporacji Boeing.

Data dodania: 2009-09-15

Wyświetleń: 2237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieważne, czy udając się na wakacje korzystasz z drogich przewoźników, czy raczej wybierasz tanie linie lotnicze. Samoloty Boeing możesz spotkać wszędzie. Produkująca je firma została założona w 1916 r. w Seattle, lecz dziś jej główna siedziba mieści się w Chicago. W tych właśnie miejscach stale trwają prace nad doskonaleniem maszyn transportujących każdego roku miliony pasażerów.

Korporacja zaczynała skromnie - bo od wyprodukowania wodnego samolotu (tzn. takiego, który posiada płozy, dzięki którym może lądować na wodzie) zwanego Modelem C. Firma stopniowo rozszerzała swoją ofertę, konstruując maszyny transportujące pocztę, bojowe, samoloty treningowe, a w końcu także pasażerskie. Większość z nich miała przynajmniej dwa płaty skrzydeł; jednopłatowce pojawiły się dopiero w latach trzydziestych.

Gdy świat rozdarła druga wojna światowa, Boeing przestawił się głównie na produkcję militarną. Jego domeną były potężne bombowce, takie jak B-17, zwany Latającą Fortecą. To właśnie samoloty firmy ze Seattle zrzuciły bomby atomowe na Nagasaki i Chicago. W latach sześ

dziesiątych Boeing zaczął produkowa

także helikoptery, jednak nie zdobyły one równie wielkiej sławy.

Wizytówką przedsiębiorstwa były samoloty pasażerskie serii 7XX. Pierwszy z nich powstał w latach pięćdziesiątych - był to boeing 707. Kolejne modele - 720 i 727 - posiadały udoskonaloną konstrukcję, zaś debiutujący w roku 1970 Jumbo Jet (czyli 747) stał się symbolem triumfu korporacji w przestworzach.

Dziś Boeing jest wszędzie. Na jego maszynach latają nawet piloci Polskich Linii Lotniczych LOT. Szeroki zasięg przedsiębiorstwa świadczy tylko o jednym: produkuje ono samoloty uniwersalne i o bardzo dobrej jakości. Wysoka pozycja firmy jest całkowicie zasłużona. Co może ją czekać w przyszłości? Ostatnia nieprzekroczona granica - kosmos. Boeing bowiem bierze udział w pracach mających pozwolić ludzkości wyruszyć w najdłuższą podróż.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena