Nadchodzi okres przeziębień i grypy. Profilaktyka jest szczególnie wskazana w okresie zbliżających się pandemii. Już dziś warto zastanowić się nad wizytą w jednostce medycznej w celu szczepienia przeciw grypie.

Data dodania: 2009-09-15

Wyświetleń: 2163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grypa to ostra i bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego, wywołaną przez wirusy grypy. Wyróżniane są 3 rodzaje wirusa grypy:A, B oraz C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii. Typ C wirusa grypy powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii. Najczęściej w postaci epidemii spotykana jest jesienią. Grypa objawia się nagłą wysoką gorączką i bólem głowy. Często towarzyszą jej bóle mięśni i stawów, kaszel i dreszcze. Stan taki może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Zakażenie możliwe jest na kilka dni przed wystąpieniem objawów, a trwać może nawet do kilku dni po ustąpieniu objawów. Zakażenie następuje drogą kropelkową od innej osoby. W części przypadków zachorowań mogą występować powikłania a zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych dodatkowymi chorobami.

Przeziębienie jest zakażeniem górnych błony śluzowej nosa i krtani. Rozwija się ono powoli. Objawy mogą wystąpić po kilku dniach od zakażenia. Główne objawy to katar, kaszel, ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Objawy przeważnie ustępują po 5-7 dniach. W przebiegu choroby może dojść do zapalenia nosa, ucha środkowego, zatok, krtani i oskrzeli. Chorobę przeziębieniową można podzielić na 3 fazy: naczyniową (trwająca 3-5 dni), komórkową, i trzecią.

Porównanie objawów przeziębienia i grypy:

Objawy   Przeziębienie   Grypa
Gorączka   rzadko   wysoka gorączka (39-41 st C)
Ból głowy   rzadko   intensywny
Zmęczenie, osłabienie   niewielkie   może trwać 3-4 tygodni
Ból mięśni   nieznaczny   zwykle bardzo silny
Nieżyt nosa   zawsze   u 1/3 chorych brak
Kichanie   zwykle   czasami
Ból gardła   powszechny   czasami
Kaszel   intesywny urywany   o dużym nasileniu
Ból w kaltce piersiowej   łagodny   często
Niezdolność do pracy   często   zawsze

Nadchodzi okres przeziębień i grypy. Profilaktyka jest szczególnie wskazana w okresie zbliżających się pandemii. Już dziś warto zastanowić się nad wizytą w jednostce medycznej w celu szczepienia przeciw grypie. Prawie każda przychodniazapewnia możliwość dokonania iniekcji. Wcześniej jednak niezbędne okazać się mogą porady lekarskie. Niejeden portal medyczny może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób nie chcących narażać się na kontakt z chorymi. Za jego pomocą rejestracja on-line do poradni nie jest żadnym problemem. Część stron oferuje również wizyty domowe. Często umożliwiają one również całodobowy dostęp do EHR (elektroniczna dokumentacja medyczna). Opieka medyczna przez internet staje się każdego roku popularniejsza i chętniej wykorzystywana zarówno przez pacjentów jak i lekarzy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena