Jesteś nastolatkiem i borykasz się z trądzikiem? Głowa do góry, bo nie jesteś sam! Jest was wielu, ponieważ na trądzik młodzieńczy skarży się około osiemdziesiąt procent populacji w wieku dojrzewania.

Data dodania: 2009-09-07

Wyświetleń: 3066

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy definiowany jest jako schorzenie skórne, któremu towarzyszą stany zapalne. Zwykle pierwszymi objawami tego typu trądziku są zaskórniki, grudki i wągry.

Skąd się bierze trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy – jak sama nazwa wskazuje – jest najczęstszą dolegliwością, która występuje wśród nastolatków. Skąd się bierze? Otóż w okresie dojrzewania mają miejsce zmiany hormonalne, które są właśnie przyczyną powstawania trądziku. W okresie pokwitania dochodzi do nadmiernej stymulacji androgenów. Wysoce pobudzone androgeny wykazują nadmierną aktywność. Działanie androgenów – hormonów płciowych – ma niekorzystny wpływ na gruczoły łojowe. Bowiem androgeny powodują rozrost gruczołów łojowych, a to z kolei prowadzi do nadmiernej produkcji i wydzielania łoju. Tłuszcz ten wydzielany w nadmiarze, po pewnym czasie nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. W związku z tym zalega w ujściu gruczołów, powodując jego zatkanie. Prowadzi to do namnażania się bakterii beztlenowych, które stają się przyczyną stanów zapalnych oraz powodują podrażnienia.

Niektórzy badacze twierdzą, że trądzik młodzieńczy jest zapisany w genach. Największe prawdopodobieństwo powstawania trądziku występuje wówczas, gdy oboje z rodziców w młodości cierpieli z powodu trądziku młodzieńczego.

Co nasila objawy trądziku młodzieńczego?

 Winę za powstawanie trądziku młodzieńczego nie tylko ponoszą hormony płciowe czy wspomniane wyżej czynniki genetyczne. Czasami i my nieświadomie się do tego przyczyniamy. Niewłaściwa dieta czy nieodpowiedni sposób oczyszczania twarzy może nasilać objawy trądzikowe.

Zacznijmy od diety. Istnieje teoria, że spożywanie czekolady czy ostrych przypraw w nadmiarze może przyczyniać się do nasilenia trądziku. Warto więc zrezygnować z tego typu przysmaków na rzecz potraw pełnych witamin i składników mineralnych. Wzbogacona w składniki odżywcze dieta, odpłaci się nam piękną i zdrowo wyglądającą cerą.

Warto również dbać o właściwe i codzienne oczyszczanie twarzy z wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, potu i resztek makijażu. Jeżeli mamy problemy z cerą trądzikową warto zastosować do mycia twarzy specjalne preparaty myjące. Są to wszelkiego rodzaju żele oczyszczająco-złuszczające, czy pianki. Należy natomiast koniecznie zrezygnować z mydeł, które dodatkowo podrażniają skórę ze skłonnością do trądziku.

Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?

Całe szczęście, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na pozbycie się trądziku młodzieńczego – począwszy od starych sposobów, poprzez kosmetyki, a na zabiegach w salonie kosmetycznym kończąc.

Domowe sposoby na trądzik

Jeszcze nie tak dawno powszechnie stosowanym środkiem na zwalczanie trądziku był spirytus salicylowy. Niestety specyfik ten u niektórych osób wywoływał podrażnienia oraz mocno wysuszał skórę. Już dziś powoli odchodzi się od tego sposobu. Jeżeli jednak ktoś zamierza stosować ten środek do zwalczania trądziku, może wybrać „łagodniejszą” opcję w postaci trzy-procentowego roztworu nadtlenku wodoru, znanego jako woda utleniona.

Jeżeli nie spirytus to co? Bardzo często polecane jest leczenie trądziku za pomocą kuracji z drożdży. Można zarówno wypijać niezliczone ilości magicznej drożdżowej mikstury lub po prostu nałożyć maseczkę z drożdży. Z powodzeniem można również zanurzyć się w kąpieli drożdżowej. Podobno pomaga!

W zaciszu domowym można również wykonać maseczkę z glinki zielonej. Taki preparat można zakupić w drogerii, sklepie internetowym bądź aptece.

Kosmetyki, które zwalczą trądzik

Domowe sposoby to jednak nie wszystko. Pomocne mogą okazać się specjalne kosmetyki przeciwtrądzikowe. Jednakże nie wszystkim preparaty takie przyniosą pomoc. Takie kosmetyki osiągają najlepsze rezultaty w sytuacji, gdy trądzik młodzieńczy, z którym się borykamy ma odmianę łagodną.

Wówczas warto odwiedzić drogerię lub aptekę i wybrać odpowiedni dla siebie preparat. W aptekach dodatkowo znajdziemy specjalne dermokosmetyki, które idealnie nadają się do cery trądzikowej i jej nie podrażniają.

Zabiegi oczyszczające przeciwdziałają trądzikowi

Zabiegi oczyszczające skórę mają na celu usunięcie zaskórników i zalegających w skórze zanieczyszczeń, które niewątpliwie przyczyniają się do powstawania pierwszych oznak trądziku. Trzeba jednak pamiętać, że Zbyt częste mechaniczne oczyszczanie skóry może przyspieszać tworzenie się zaskórników, ale jest uzasadnione w przypadku cery trądzikowej. Usunięcie zaskórników ułatwia skórze oddychanie oraz zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Jakie zabiegi są polecane dla cery trądzikowej? Pomocny może okazać się zabieg oczyszczająco-regulujący. Na początek skóra zostaje „rozpulchniona” przy użyciu maseczki i „parówki” z olejkami eterycznymi. Następnym krokiem jest wykonanie jonoforezy, podczas której pod skórę wprowadzane są jony cynku lub miedzi.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena