Tak zwane niskobudżetowe linie lotnicze zdominowały rynek podniebnych przewozów, przejmując dużą część pasażerów od zwykłych przewoźników utrzymujących do tej pory monopol. Tanie linie lotnicze spowodowały że niemal każdy może pozwolić sobie na podróż samolotem.

Data dodania: 2009-09-06

Wyświetleń: 2326

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziś ceny biletów tanich linii lotniczych wachają się nawet od kilku złotych w promocjach, przez średnie kilkaset złotych, do 2 tys. przy podróżach międzykontynentalnych. Obniżenie ceny biletów wiąże się z wzajemną konkurencją tanich przewoźników na rynku, obniżeniu standardów lotu, wprowadzeniu pewnych norm obsługi i rezygnacji z pewnych procedur.


Standard lotu


Tanie latanie to rezygnacje z części komfortu jaki serwują pasażerowi tradycyjni przewoźnicy. Do samolotów dokładane są fotele aby pomieścił większą ilość osób. Pasażer nie ma możliwości rezerwacji miejsca na którym będzie siedział, jest ono wybierane po wejściu do samolotu. Przewoźnicy rezygnują również z dań i przekąsek w czasie lotu, co prawda istnieje taka opcja lecz jest ona dodatkowo płatna. Wszystko to ma na celu obniżenie kosztu przelotu do minimum, i co oczywiste odbija się to również na cenie biletu.


Bagaż

W każdej z linii pasażer uprawniony jest do zabrania bagażu podręcznego którego wymiary określone są przez każdego z przewoźników. Na podróżnym spoczywa obowiązek odpowiedniego zabezpiecznia bagażu. Pasażer zwykle ma możliwość zabrania na lotnisko głównego bagażu zwanego rejestrowanym. Bagaż lotniczy nadawany jest przy odprawie i przewożony w lukach bagażowych samolotu. Jest też drugi typ bagażu który można wnieść na pokład samolotu - bagaż podręczny. Dopuszczalna waga bagażu głównego i rejestrowanego zależy od regulaminów poszczególnych linii lotniczych. Taka waga zwykle nie powinna być większa niż 20 kg. Za dodatkową masę bagażu pasażer będzie zmuszony dopłacić zgodnie z cennikiem linii lotniczej. Niezależnie od bagażu rejestrowanego, pasażer jest uprawniony do bezpłatnego przewozu pod swoją opieką bagażu podręcznego, którego wymiary nie powinny przekraczać 55 x 40 x 20cm , a waga nie powinna być większa niż 5 - 8 kg. W bagażu rejestrowanym oraz podręcznym nie można przewozić co jest oczywiste przedmiotów niebezpiecznych.


Bilety


W celu zmniejszenia kosztów tanie linie lotnicze zrezygnowały ze sprzedaży biletów lotniczych w formie papierowej. Głównym kanałem dystrybucyjnym stał się internet gdzie tanie bilety lotnicze można kupić za pomocą centrum rezerwacji na stronie internetowej przewoźnika lub też u jego partnerów. Alternatywną opcją kupna biletu jest rezerwacja przez telefon. Tanie linie lotnicze nie wydają tradycyjnych biletów. Podczas rezerwacji online lub za pośrednictwem telefonicznego centrum rezerwacji pasażer podaje adres e-mail, zostanie mu przesłany pocztą elektroniczna plan podrózy, który zawiera numer rezerwacji. Numer ten jest zastępcą tradycyjnego biletu i powinniśmy go zabrać ze sobą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena