Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób tworzy serwisy oparte na tabelkach. Jest to wielki błąd, ponieważ właściciel takiej strony traci bardzo wiele w rankingu storn oraz w odwiedzinach przez użytkowników. Jest to uzupełnie artykułu o tabelkach na stronie...

Data dodania: 2009-08-02

Wyświetleń: 3934

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób tworzy serwisy oparte na tabelkach. Jest to wielki błąd, ponieważ właściciel takiej strony traci bardzo wiele w rankingu storn oraz w odwiedzinach przez użytkowników. Moja notka jest uzupełnieniem artykułu o tabelkach na stronie http://osiolki.net/tabelki/

Zanim rozwinę temat polecam się zastanowić jakie korzyści, a jakie straty daje budowanie strony na tabelkach? Zaleta jest jedna, zyskujemy dodatkowe 5 minut wolnego czasu. A wady? Jest ich sporo.

Pierwszą i chyba najpoważniejszą wadą jest waga takiego pliku. Taka strona ładuje się znacznie dłużej, ponieważ przeglądarka musi przerobić większą ilość kodu. W przypadku strony opartej na divach są to góra do 6 linijek kodu, a na tabelkach około 12. Na dodatek taka strona jest ładowana komórka, po komórce przez co jeszcze więcej czekamy na obejrzenie danej strony, a że w dzisiejszych czasach użytkownicy są niecierpliwi po prostu wyłączają zakładkę z taką stroną.

Po drugie, w dzisiejszych czasach wiele osób dosyć często zmienia wygląd swojej strony lub umieszcza specjalne skrypty umożliwiające zmianę wyglądu serwisu jego użytkownikom. Zmiana wyglądu strony na tabelkach bardzo często wiąże się z całą edycją serwisu. Przez co tracimy bardzo dużo czasu. Oprócz straconego czasu należy wspomnieć, że taka praca jest bardzo pracochłonna w szczególności gdy się taki serwis rozrośnie.

Przeglądarki w telefonach mają jeszcze większy problem z odebraniem i przetworzeniem takich danych, a coraz więcej osób korzysta z nich i przez to tracimy kolejnych użytkowników strony.

Serwisy oparte na tabelkach są robione na sztywno. Oznacza to, że wygląd strony musi być przygotowany pod treść i wypełniany jest 1px przeźroczystymi gifami oraz zapchany twardymi spacjami ( ) przez co w kodzie jest po prostu sieczka.

Chyba przekonałem Cię, dlaczego nie powinno się wykonywać stron na tabelkach. Alternatywą tabelek są elementy div oraz CSS. Divami przygotowujesz jedynie strukturę strony, a nie wygląd jak to było w tabelkach. Taka strona nie jest robiona na sztywno, ponieważ każdy z elementów możesz dokładnie sformatować za pomocą CSS. Na dodatek jeśli umieścisz taki plik z stylami oddzielnie, to jest on załadowany tylko raz, przez co strona ładuje się szybciej.

Przy edycji wyglądu strony nie trzeba już edytować po kolei każdego pliku z osobna, wystarczy podmienić plik z stylami, a wygląd strony zmieni się nie do poznania. Wcześniej, aby zmienić menu z lewej strony na prawą trzeba było poświęcić sporo czasu na edycję poszczególnych strony, a teraz należy tylko napisać: float:right;

Osoby, które tworzą strony na tabelkach i uważają siebie za profesjonalistę same skazują się na ośmieszenie. Jako przykład mogę podać stronę http://pro100vnik.cba.pl/robie.html, w której autor twierdzi, że potrafi "Tworzyć profesjonalnie wykonane witryny" a w źródle jego strony rzuca się w oczy wielka tabelka. Szczerze gdyby nie to, że dodał mój link w znajomych raczej bym nie dowiedział się o istnieniu takiej strony, bo w Google to jej nie znajdziecie (wpisz w Google site:www.pro100vnik.cba.pl).

Stosowanie znowu div wszędzie gdzie się da też nie świadczy o profesjonalizmie, już raz widziałem przypadek, jak pewna osoba próbowała pokazać dane statystyczne w divach :lol:

Na koniec dodam, że elementy <table> powinno używać tylko tam gdzie jest wymagany, czyli do przedstawienia danych statystycznych. Natomiast stosowanie <table> do pozycjonowania elementów na stronie jest niedopuszczalne. O ile tolerowane to było jeszcze dwa, trzy lata temu to teraz jest to mało funkcjonalne oraz nie profesjonalne (można by rzec, że amatorszczyzną to śmierdzi ;) ).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena