Chociaż dziś coraz więcej osób decyduje się na rolety lub też żaluzje nadal popularne są zasłony. Oczywiście w ten sposób ich główna funkcja - chronienia domowników przed wścibskim okiem przechodniów - zostaje zepchnięta na margines. Ich rola dekoracyjna zaś - odgrywa coraz większą rolę.

Data dodania: 2009-07-31

Wyświetleń: 8221

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasłony jako element wystroju okna tworzyć mogą w pomieszczeniu atmosferę intymności i ciepła. Zależy to oczywiście przede wszystkim od rodzaju użytej tkaniny, jej faktury oraz koloru, a także dopasowania do reszty tkanin, kolorystyki oraz mebli w pomieszczeniu.
Jednak przede wszystkim sposób ich zawieszania, długość i kolor powinien zależeć od wielkości i kształtu okna. Zasłony dobiera się również do wielkości pokoju oraz stopnia natężenia światła, które wpada przez dane okno.
Ciemniejsze pomieszczenia wymagają zasłon z cieńszej tkaniny, które należy rozwiesić w dwóch częściach. Jeśli pokój nie jest zbyt wysoki pamiętajmy, aby zasłony zawiesić na karniszu podsufitowym. Tkanina w pionowe pasy optycznie zwiększy wysokość pomieszczenia. Wysoki pokój skrócimy mocnymi drapowaniami.
Ponadto należy zadbać o dopasowanie zasłon do stylu wnętrza. Dzięki odpowiedniemu upięciu zyskamy efekt, który sprawi, że okno będzie się prezentowało naprawdę ładnie. Dzięki upięciu tkanina zasłonowa ukaże swój cały urok. Od niej bardzo dużo zależy, bowiem każdy rodzaj tkaniny jak wiemy układa się w inny sposób.
Od rodzaju materiału zależy również sposób marszczenia zasłon. Najbardziej znane jest marszczenie ołówkowe, czyli w równych odstępach. Innym sposobem jest luźne przewieszenie tkaniny przez drążek karnisza.
Kupując materiał na zasłony warto pamiętać, aby kupić podwójną szerokość okna. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, wtedy zasłony najładniej się prezentują. Do najpopularniejszych materiałów zasłonowych należą: aksamit, tafta, mora, brokat, żakard, perkal, szyfon oraz tiul.
Jeśli chodzi o wzornictwo to wybór jest ogromny. Rodzaje tkanin, ich kolorystyka - prezentują naprawdę szeroką gamę zasłon. Warto jeszcze przed wybraniem się na zakupy przemyśleć ewentualne możliwości, szukać dobrych rozwiązań wystroju okna, zastanowić się nad kolorystyką. Tak by już w sklepie można było zwrócić uwagę na konkretne zasłony. Chyba, że będąc w sklepie zauroczy nas jakaś tkanina i wbrew wszelkim zasadom to właśnie z niej powstaną nasze zasłony.
Najważniejszy jest przecież gust domowników.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena