Wykładziny są wciąż w modzie.

Data dodania: 2009-07-30

Wyświetleń: 3775

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie wykładzina podłogowa ma być nie tylko funkcjonalna, ale również jest bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza. Jest ona nie mniej ważna niż sama podłoga, która przecież po wejściu do pomieszczenia jest najczęściej pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę.
Oczywiście podstawową funkcją wykładziny jest ochrona podłogi. Jednak nowoczesne wzornictwo i coraz to lepsza technologia produkcji sprawiają, że wykładziny podłogowe w dużej mierze mają wpływ na aranżację pomieszczenia.
Warto również pamiętać o tym, że często mówiący o wykładzinach mają na myśli parkiet, panele, podłogi korkowe, płytki czy marmur. Określenie wykładziny podłogowe dotyczy wówczas samego rodzaju podłogi, a ich tworzywo będzie w tym przypadku naturalne.
Najczęściej jednak wykładziny podłogowe to określenie tych wyprodukowanych z tworzyw sztucznych: PVC, linoleum oraz wykładziny dywanowe. I o tych będzie mowa w dalszej części artykułu.
Najczęściej spotykamy wykładziny z PVC. Mogą być homogeniczne oraz heterogeniczne, w zależności od swojej struktury. Produkowane są z masy polimerycznej z różnego rodzaju plastyfikatorami, rozpuszczalnikami, wypełniaczami oraz barwnikami.
Materiałem wiążącym jest polyvinylchlorid. Wykładziny podłogowe PVC to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla mieszkań jak i dla obiektów przemysłowych. Trwałe, odporne na ścieranie i łatwe w użytkowaniu - to cechy, które przemawiają na korzyść wykładzin PVC. Homogeniczne wykonane są w całości z jednego tworzywa, heterogeniczne zaś - zbudowane są z dwóch warstw: włókna szklanego z powłoką PVC oraz powłoki z czystego PVC.
Linoleum znają chyba wszyscy. Pod tą popularną nazwą wykładzin kryje się jednak wiele jej rodzajów. Produkowane są wyłącznie z surowców naturalnych, nie poddawanych procesom chemicznym. Tego typu wykładziny zaleca się użytkować wszędzie tam, gdzie spędza się dużo czasu.
Bardzo popularnym ostatnio rodzajem wykładziny są wykładziny dywanowe. Nie tylko chronią podłogę, ale i wnoszą ciepło, a dzięki swojej miękkiej strukturze wyciszają pomieszczenie.
W ofercie handlowej znajdziemy z pewnością wykładziny funkcjonalne, o wzorach i strukturze, które w doskonały sposób wpiszą się w cały zamysł aranżacyjny pomieszczenia.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena