Indonezja to największy na świecie archipelag w Azji Południowo-Wschodniej, (zajmuje prawie 2 mln km2 powierzchni, lecz wyspy rozrzucone są na obszarze ponad 8 mln km2) ciągnący się po obydwu stronach równika, od Oceanu Indyjskiego do Pacyfiku

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 2070

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tworzy go 18 tysięcy wysp, z czego aż jedna trzecia jest niezamieszkana. Największe połacie lądu to Borneo, Sumatra, Irian Zachodni oraz Celebes i Jawa. Ten szmaragdowy łańcuch górzystych wysp tworzy szereg wzniesień na znajdującym się pod powierzchnią oceanu przedłużeniu Azji i Australii. Nieodłącznym elementem krajobrazu Indonezji są też góry wulkaniczne otoczone nadbrzeżnymi równinami. Najwyższe szczyty to Punca Jaya (5030 m) oraz Gebel Daam (4922 m) w Irianie Zachodnim. Archipelag indonezyjski zalicza się do regionów o największej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej skorupy ziemskiej. Niemal jedna trzecia wulkanów jest nadal aktywna. Stolicą kraju jest Dżakarta.
Ludność Indonezji dzieli się na dwie zasadnicze grupy: malajską i papuaską, z obszarem przejściowym w środkowej Indonezji. Główne grupy to Indonezyjczycy (ponad 60%), Sundajczycy na Jawie, Aczinowie, Batakowie, Minangkabau na Sumatrze, Madurowie na Madurze, Sasakowie na Lombok, Amboneńczycy na Molukach, Timorczycy na Timorze, Menadonese i Bugijczycy na Celebesie, Dajakowie na Borneo oraz Irianese w Irianie Zachodnim. Większość mieszkańców Indonezji jest wyznawcami Islamu. Językiem urzędowym jest indonezyjski (bahasa indonesia) a obowiązującą walutą rupia indonezyjska.
1 rupia (Rp) to 100 sen.

Ze względu na wielość zamieszkujących ją narodowości, Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kulturowym. Część grup etnicznych zachowała znaczną odrębność kulturową, np. Minang, Batakowie, Balijczycy, Sasakowie, Bugijczycy i Masakarczycy. Niektóre z plemion, np. mieszkańcy Irianu Zachodniego i środkowego Borneo, żyją w prawie całkowitej izolacji od świata zewnętrznego tworząc własne, odrębne cywilizacje a poziom ich rozwoju jest bardzo niski.
Cennym dziedzictwem kulturowym Indonezji są buddyjskie i hinduistyczne świątynie. Najbardziej znane z nich to Borobudur i Prambanan na Jawie. Kultura Indonezji związana jest bardzo mocno z teatrem i tańcem. Niemal wszędzie napotkać można błyszczące stroje, wymyślną biżuterię oraz niezwykłe i niepowtarzalne kostiumy. Tańce obok zwykłej rozrywki odgrywają ogromną rolę społeczną, stanowią niebywałe dzieło sztuki koordynacji ruchów całego ciała.
Indonezja słynie także z wyrobów tradycyjnego rzemiosła, w tym m.in. z batikowych i malowanych tkanin. Malarstwo, rzeźbienie w drewnie i w kamieniu, nie tylko są dziełami sztuki, ale stanowią także o odrębności i wyrażają wysoko rozwinięte poczucie narodowej dumy Indonezyjczyków.
Do najbarwniejszych świąt należą uroczystości religijne (hinduistyczne i buddyjskie). Na ulicach pojawiają się wówczas kolorowe procesje, odświętnie udekorowane wozy z posągami bogów, świątynie są obficie ozdabiane kwiatami, kadzidełkami i świecami.


Wycieczki do Indonezji

Indonezja to kraj niezliczonych kontrastów i zabytków kultury. Archipelag jest wyjątkowy i fascynujący. Różnorodne wyspy z pewnością urzekną pięknem i bogactwem przyrody oraz ilością zabytków architektury wszystkich tych, którzy planują wczasy w Indonezji. Podczas wakacji na wyspach Indonezji istnieje możliwość poznania osobliwości dymiących stożków wulkanicznych, gorących źródeł, pól ryżowych, małych wiosek ukrytych w dżunglach oraz bajkowych raf koralowych na brzegach rajskich plaż. Niezwykłą atrakcją dla turystów są też liczne, niepowtarzalne świątynie ukryte w zielonych dolinach oraz setki wulkanów.
Najczęstszymi kierunkami wycieczek jest Wyspa Bali, Sumatra oraz Lombok. Każda z nich jest bardzo malownicza, zachwyca błękitnymi wodami i pięknymi plażami oraz przyciąga różnorodnymi atrakcjami i rozrywkami. Dodatkowym atutem indonezyjskich wysp jest dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa.

Kuchnia indonezyjska stanowi połączenie wpływów arabskich, indyjskich, europejskich i chińskich. Każda z wysp archipelagu ma swoją własną, odrębną sztukę kulinarną, wywodzącą się z wieloletnich tradycji, religii, warunków glebowych i klimatu. Na wyspie Bali na przykład kuchnia jest ostra i obfitująca w przyprawy, a z kolei na Jawie dania są łagodne i słodkie. Jednakże obok tej szalonej różnorodności smaków i aromatów, można wymienić pięć elementów, które pojawiają się na niemal wszystkich stołach Indonezji - są to pasta bumbu, sos ketjap manis, mleczko kokosowe, orzeszki ziemne oraz sambale - sos robiony na bazie papryczek chilli. Podstawowymi składnikami kuchni indonezyjskiej są mięso, ryby, owoce morza serwowane zwykle z ryżem. Typowym daniem jest ryż podawany z paroma rodzajami mięsa lub z rybami (bami goreng, nasi goreng) oraz z różnymi sosami i warzywami. Ze względu na religię alkohol na archipelagu jest niezbyt popularny. Najczęściej pijane są woda i soki.

Zwiedzanie

Morskie Sanktuarium Blonko położone niedaleko Manado na Północnej Sulawesi.
Park Narodowy Gunung Halimun, leżący 50 kilometrów od Bogoru na Zachodniej Jawie, oferujący turystykę górską i leśną.
Góra Rinjani na wyspie Lombok.
Wyspa Sumba: pokazowe bitwy oraz ogromne, zamykane kamienną płytą grobowce.
Kawah Ijen - krater na górze Ijen na Wschodniej Jawie.
Jezioro Habema na wyżynach Irian Jaya.
Wyspy Riau, mieszczące się w pobliżu Singapuru, gdzie podziwiać można kolorowe ślimaki morskie, koniki morskie, krewetki i raby oraz jeże morskie.
Irian Jaya z dwiema najsławniejszymi jaskiniami: pierwsza w Wamena w dolinie Baliem a druga na półwyspie Ptasia Głowa. Są to jedne z najgłębszych jaskiń na świecie.
Środkowa Jawa: mury buddyjskiej świątyni Borobudur.
Bali: wspinaczka na Gunung Agung, nurkowanie wokół wraku Liberty, surfing na wysokiej fali Ulu Watu.

Zdrowie

W Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień, co nie oznacza, że nie występują zakaźne choroby tropikalne. Do największych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: żółtaczka typu A i B, pasożyty układu trawiennego, biegunka, dur brzuszny, gorączka krwotoczna denga, gruźlica. U dzieci szczególnie niebezpieczną chorobą jest polio. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje też znaczne zagrożenie malarią. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje o pojawieniu się wśród ludzi ognisk ptasiej grypy. Osoby planujące wczasy w Indonezji powinny zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, w których może przebywać drób zakażony wirusem ptasiej grypy (H5N1), tj. targowiska, fermy drobiu, zakłady przetwórstwa. Należy często myć ręce. Zarówno państwowa, jak i prywatna opieka medyczna jest płatna, dlatego przed podróżą należy zaopatrzyć się w polisę ubezpieczenia zdrowotnego. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest średni; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych.

Ambasada

Ambasada RP w Dżakarcie:
Jl. HR Rasuna Said Kav. X Blok IV / 3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
tel. (00-6221) 252 5938 do 40, fax (00-6221) 252 5958,
[email protected]
www.jakarta.polemb.net
Licencja: Creative Commons
0 Ocena