Maroko to państwo położone na północno-zachodnim krańcu Afryki. Jego powierzchnia wynosi 446,6 tys. km2. Nazwa Maroko pochodzi od zniekształconej przez Hiszpanów nazwy dawnej stolicy Marrakeszu. Od południowego zachodu po północny wschód kraj przedzielają góry Atlas, ciągnące się dalej przez Algierię, aż do Tunezji.

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 1809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na północ od ich łańcucha, wzdłuż Atlantyku, leżą żyzne nadbrzeżne niziny, a na południu – pustynia z rzadko rozrzuconymi oazami. Góry Ar-Rif na północy kraju wznoszą się na wysokość 2456 m. Od Atlasu Średniego oddziela je przełęcz Taza. Dalej na południe leży pasmo Atlasu Wysokiego. Na południowym zachodzie wyniesiony skraj Sahary stanowi łańcuch Antyatlasu.

Na obszarze Maroka zamieszkują potomkowie Berberów, pradawnych mieszkańców tych ziem i późniejszych przybyszów – Arabów. Według szacunków przyjmuje się że Arabowie stanowią ponad 60%, a Berberowie ponad 30% ogółu mieszkańców kraju. Ponadto w Maroku żyją Żydzi i Europejczycy, z których najliczniejsi są Francuzi i Hiszpanie. Religią panującą jest islam sunnicki.
Stolicą kraju jest Rabat. Językiem urzędowym jest arabski, a w użyciu także francuski, hiszpański i berberyjski. Jednostką monetarną jest dirham (MAD), który dzieli się na 100 centymów.

Maroko to najstarsze na świecie muzułmańskie królestwo z wielobarwną i orientalną kulturą arabską. Cała ta gwarna, wielobarwna mozaika ma odzwierciedlenie w: zasłonach na twarzach kobiet, galabijach mężczyzn, rytuałach palenia fajki wodnej, ceremoniałach parzenia czarnej jak smoła kawy, niepowtarzalnej atmosferze arabskiego bazaru - suku. Kolorowe suki zauroczą każdego. Najpopularniejsze suki znajdują się w Marrakeszu i Fezie- obok Agadiru, Rabatu, Casablanki i Tioutu. Tu można kupić najwspanialsze pamiątki i poznać mentalność mieszkańców tego kraju. Rdzennym narodem Maroka są Berberowie. To bardzo odrębny i owiany tajemnicą lud o dużej sile przetrwania. Z ich kultury wywodzi się surowy styl zabudowy Maroka.

Wycieczki do Maroka

Turyści spędzający wczasy w Maroku są zawsze bardzo mile przyjmowani przez Marokańczyków. Mieszkańcy chętnie zapraszają do swoich domów na filiżankę herbaty, wówczas gość powinien gospodarzom ofiarować niewielki upominek, a wchodząc do domu - zdjąć obuwie. Sporą część życia zajmują marokańskim mężczyznom rozmowy. Potrafią oni całymi godzinami spierać się na temat bieżących spraw, popijając kawę w jednej z licznych, miejskich kawiarni. Tematy tabu stanowią islam i Prorok, Izrael i Palestyna, sprawa Sahary Zachodniej oraz problemy seksu i zachowań seksualnych.

Maroko posiada wiele wspaniałych miejsc i budowli, które warto zobaczyć. Do nich zaliczają się m.in. antyczne wały obronne i mediny w Essaouira, portugalska cysterna podziemna w El Jadida, meczet Hassana II w Casablance. Warte zwiedzenia są także takie miejsca jak: Fez, który jest najstarszym miastem w Maroku i jego religijnym centrum, oraz Marakesz wraz z XI wieczną częścią starego miasta.
Maroko posiada rozległe, piaszczyste i ogrzewane ciepłymi wodami plaże. Najpopularniejsza i najpiękniejsza znajduje się w Agadirze. Mierzy niemal 8 kilometrów i jest doskonale zagospodarowana, co roku przyciąga setki plażowiczów oraz fanów sportów wodnych.
Zaprawieni trekkerzy mogą wybrać się w marokańskie góry. Ich atrakcyjność zwiększa fakt, że są one niezatłoczone i słabo spenetrowane przez turystów. Stosunkowo najłatwiejsze i najprzyjemniejsze, ze względu na to, że ich stoki ocieniają cedrowe lasy. Najliczniej odwiedzaną jest góra Dżebel Tukbal w Atlasie wysokim.
Na południowych obrzeżach Sahary można wynająć wielbłąda – okręt pustyni i przejechać przez oazy oraz piaszczyste wydmy. Takie wycieczki mogą trwać kilka godzin lub kilka dni, z noclegami na pustyni w berberyjskich namiotach. Saharę można także zwiedzać samochodami terenowymi.
Maroko jest krajem pełnym niespodzianek, a subtelna mieszanka starodawnego mistycyzmu z nowoczesnym kapitalizmem i arabskiego konserwatyzmu z afrykańską radością życia przyciąga turystów z całego świata.

Podróż

Polska nie ma bezpośrednich połączeń z Marokiem. Konieczna jest przesiadka. Międzynarodowe lotniska znajdują się w Casablance, Tangerze i Agadirze – można na nie dotrzeć bez problemu lotami z Europy, Afryki i Środkowego Wschodu. Najwięcej lotów rejsowych do Maroka oferują linie Air France oraz Royal Air Maroc (RAM). Ponadto do Maroka latają samoloty Lufthansy, British Airways, KLM, Egypt Air, Iberii, Alitalii, Air Algérie, Royal Jordanian, Tunis Air oraz małego przewoźnika marokańskiego Regional Air Lines. Można jednak wykupić bezpośredni lot czarterowy z Warszawy do Agadiru, lecz należy pamiętać o wcześniejszym określeniu terminu wylotu i powrotu.
Można także wybrać drogę wodno-lądową. Z Francji i Hiszpanii do Maroka pływają promy kilku firm. Najkorzystniejsze ceny proponują Trasmediterránea i Comanav. Na trasie z Algeciras do Ceuty kilka razy dziennie pływają promy samochodowe (1 godz. 30 min), szybkie promy (40 min) i katamarany (30 min). Jednak pasażerowie niezmotoryzowani muszą później dojechać autobusem do granicy z Marokiem a tam przesiąść się na autobus.

Kuchnia

Kuchnia marokańska jest typową kuchnią arabską, która odzwierciedla bogate dziedzictwo kulturalne kraju. Berberowie wprowadzili do jadłospisu tradycyjne danie: kuskus, beduini - daktyle, Maurowie dodali do potraw andaluzyjskich oliwki, orzechy owoce i zioła, a Arabowie sprowadzili przyprawy z Indonezji. Na tą swoistą mieszankę kulturową nałożyły się dodatkowo wpływy francuskie, dzięki którym śniadanie, składa się zazwyczaj z kawy z mlekiem i słodkiego rogalika.
W marokańskiej kuchni dominują dorodne warzywa, zwłaszcza bakłażany, cebula, papryka, marchew, cukinia, pomidory oraz kiszone oliwki. Do tego podawane jest mięso baranie, wołowe, kurczaki i ryby. Wszystkie potrawy są suto okraszone oliwą, udekorowane pękami zielonej pietruszki i gałązkami świeżej mięty. Marokańczycy bardzo lubią ziołowe przyprawy. W codziennym użyciu jest szafran, kminek, cynamon, imbir, kolendra, kurkuma, kozieradka i liczne odmiany pieprzu.
Na deser serwowane są półmiski owoców, naleśniki smażone w głębokim tłuszczu, podawane z miodem lub kaab el ghzal (rogalik nadziewany pastą migdałową i polany lukrem). Zwykle posiłki popija się herbatą miętową (ataj) lub kawą, czarną bądź café au lait z cynamonem.
Choć islam zabrania spożywania napojów alkoholowych, mimo tego są one ogólnie dostępne. Podstawowe marokańskie gatunki piwa to: Flag spéciale, Stork i Casablanca beer. Produkuje się także amstela i heinekeena na licencji oraz całkiem smaczne wina. Najbardziej znane wina to: Vieux Papes, Valpierre, Cuvée de President, Beau Villon oraz Gris de Boulaouane.

Zwiedzanie
Casablanca - nowoczesne miasto z luksusowymi hotelami oferującymi masę rozrywek na wysokim poziomie. Tutaj znajduje się meczet Hassana II zbudowany nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego.
Rabat: nekropolia Szella, Wieża Hassana, Minaret, Muzeum Sztuki Marokańskiej, Muzeum Archeologiczne.
Marrakesz - miasto pełne bogactwa barw, zapachów i dźwięków. Warto wybrać się na wycieczkę do meczetu Koutoubia, pałacu Bahia i wspaniałych ogrodów.
Agadir - nowoczesne centrum turystyczne i międzynarodowe uzdrowisko.
plac Djemaa El Fna – plac z zaklinaczami węży, akrobatami i wróżbitami.

Zdrowie

Świadectwa szczepień nie są konieczne. Występuje niewielkie zagrożenie zarażenia się tyfusem, polio i malarią. Na miejscu wolno pić tylko butelkowaną wodę. Także jedzenie należy spożywać ugotowane i w miejscach, których standard higieny nie pozostawia nic do życzenia.
Powinno się unikać kąpieli w jakichkolwiek śródlądowych zbiornikach wodnych poza czyszczonymi, chlorowanymi basenami, ze względu na ryzyko zakażenia się bilharciozą. Choć rządowe szpitale raczej nie pobierają opłat za udzielenie podstawowej pomocy medycznej, osoby planujące wczasy w Maroku powinny mimo wszystko wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia i pobytu w szpitalu.

Ambasada

Ambasada RP
23 Rue Oqbah, Rabat, Maroc B.P. 425
tel. (0-0212 37) 771-173, 771-791; fax/modem 775-320
[email protected]
www.ambpologne.ma
Licencja: Creative Commons
0 Ocena