Słowenia jest przedostatnim co do wielkości krajem z grupy byłych członków państwa jugosłowiańskiego. Leży u nasady Półwyspu Bałkańskiego, u stóp Alp, na granicy z Austrią, z którą w przeszłości przez wieki tworzyła jedno państwo. Poza Austrią, Słowenia sąsiaduje z Włochami, Węgrami, i Chorwacją. Ponad 90% mieszkańców należy do narodu słoweńskiego. Chorwaci i Serbowie tworzą nieliczne mniejszości. Dominującym wyznaniem jest katolicyzm.

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 1901

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pod względem geograficznym Słowenie należy zaliczyć do krajów alpejskich. Typowe krajobrazy północnej części kraju to strome, urwiste masywy wapiennych wzgórz południowych Alp. Na lewym brzegu rzeki Sawy wyrastają skaliste góry Karawanki, a na prawym – Alpy Julijskie, z najwyższym szczytem – Triglavem (2864 m). W tym miejscu pasmo górskie zmienia kierunek na południowo-wschodni i biegnie nadal jako Góry Dynarskie. Główne rzeki to Sawa, Drawa, Soča, Mura, Krka i Kupa, a największe jeziora, to: okresowe Jezioro Cerknickie oraz górskie Bohinj i Bled.

Słoweńcy, wyjątkowo życzliwi i gościnni, lubują się w sportach, które umożliwiają kontakt z naturą. Ponadto uwielbiają muzykę i taniec. Muzyka ludowa Słowenii ma swoje korzenie w pieśniach śpiewanych podczas obrzędów i ceremonii pogańskich. Dziś można w nich odnaleźć wpływy celtyckie, włoskie, niemieckie oraz węgierskie. Śpiewom towarzyszyły tradycyjne instrumenty takie jak cymbalom - instrument strunowy na którym gra się pałeczkami, cytra, zvegla - drewniany flet poprzeczny, drumla i okaryna. W takt muzyki tradycyjnie tańczy się polki i czardasze.

Słowenia, choć tak niewielka, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Swobodnie może pod tym względem konkurować z krajami nawet kilka razy większymi. Osoby spędzające wczasy w Słowenii naprawdę mają co zwiedzać. Od przepięknych miast portowych na wybrzeżu, gmachów oper i teatrów oraz sal koncertowych Lublany, farm w węgierskim stylu w Prekmurju, po tajemnicze jaskinie Kochańskie i ukryte wysoko w górach bazy partyzantów z czasów II wojny światowej oraz filmową scenerię Alp Julijskich. To wszystko można zobaczyć jednego dnia! Największym atutem Słowenii są wspaniałe plenery, w których szkoliło się m.in. wielu najlepszych na świecie narciarzy, alpinistów, kajakarzy i lotniarzy.
Słowenia posiada także 16 miejscowości, w których można zażywać leczniczych bądź relaksacyjnych kąpieli. Dwie z nich leżą na wybrzeżu, w pobliżu Portoro`a, a inne we wschodniej części kraju.

Nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego ani lotniczego z Polski do Słowenii. Autobusem możemy dojechać do Wiednia i później pociągiem do Lublany. Jeśli chodzi o drogę powietrzną to można zdecydować się na rejs samolotem z Krakowa lub Warszawy do Wiednia (linie PLL LOT i Adria Airways), a tam przesiąść się na samolot lub pociąg do Lublany.
Z Polski do Słowenii jest kilka połączeń kolejowych, ale również z jedną lub kilkoma przesiadkami. Najwygodniej można dojechać do Słowenii pociągiem Chopin, odchodzącego do Wiednia z Warszawy Centralnej, a z Wiednia (Wien Meidling) odjeżdża InterCity do Lublany.
Najlepszą formą podróży i najtańszą (pod warunkiem, że jedzie kilka osób) jest przejazd samochodem. Można dowolnie wybrać trasę przejazdu i modyfikować ją w trakcie podróży, zwiedzając po drodze okoliczne miejscowości. Jedna z najkrótszych tras wiedzie z Cieszyna, przez Bratysławę, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, przełęcz Koren lub przełęcz Ljubejl do Lublany (700 km, 8 godz.).
Licencja: Creative Commons
0 Ocena