Austria to ojczyzna wielkich ludzi - muzyków, literatów, artystów... oraz obecnego gubernatora Kalifornii (tak - Arnolda Schwarzeneggera). Wyprawa do tego kraju będzie niezapomnianym przeżyciem intelektualnym dla każdego miłośnika sztuki.

Data dodania: 2009-07-25

Wyświetleń: 1826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dom tysiąca artystów

Choć w historię Austrii jest wpisanych wiele wojen, potyczek i intryg, to z dzisiejszego punktu widzenia tworzą ją wielcy ludzie, którzy wnieśli nieoceniony wkład do światowej kultury. Stolica kraju - Wiedeń - stała się domem niezliczonych osobistości związanych z nauką, literaturą i sztuką. Przebywali w niej Mozart, Beethoven i Strauss, których nikomu nie trzeba przedstawiać, ale również Józef Haydn, słynny dzięki utworom na kwartety smyczkowe. Austriakiem był Franz Kafka, autor niezapomnianych powieści "Zamek" i "Proces" - choć on urodził się na ziemi czeskiej, zaliczanej wówczas do monarchii austro-węgierskiej.

Państwo reprezentują także wybitni naukowcy: fizyk Wiktor Hess, zdobywca nagrody Nobla; matematyk i fizyk Christian Doppler, odkrywca tzw. "efektu Dopplera", który wyjaśnia, dlaczego zbliżający się dźwięk zmienia się wraz z odległością; jeden z twórców neurochirurgii Anton von Eiselberg, oraz odkrywca choroby umysłowej nazwanej jego nazwiskiem - Hans Asperger. To zaledwie garstka znaczących postaci, które urodziły się w Austrii i wywarły wpływ na bieg historii, jednak kraj ten wydał na świat tak wiele znakomitości, iż nie sposób im wszystkim poświęcić choć odrobinę miejsca w jednym tekście.

Dwa bieguny

Zwiedzanie Austrii warto rozpocząć od Wiednia - wspomnianej już stolicy kraju, położonej nad rzeką Dunaj; w mieście znaleźć można pełne przepychu budowle, muzea, a także zachwycające rzeźby. Nad budynkami roztacza się atmosfera historycznego przepychu. Inne miasta warte uwagi ze względu na bogactwo architektoniczne i historię kulturalno-militarną to Innsbruck, Graz oraz uzdrowisko Bad Ischl.

Na drugim biegunie austriackiej turystyki stoją alpejskie kurorty, zapewniające znakomitą rozrywkę przede wszystkim narciarzom. Takie miejscowości jak Salzburg, Tyrol i Kartynia oferują mnóstwo atrakcji w postaci malowniczych stoków, rozrywkowych lokalów, kuligów i interesujących szlaków wędrówek. Po wyczerpującym dniu pełnym zabaw można natomiast odpocząć w jednej z restauracji, posilając się tradycyjnymi daniami z regionu - wurstami, serami, cielęciną i wieprzowiną. Grzechem jest także zrezygnowanie ze słynnych wiedeńskich tortów, które w Austrii smakują jeszcze lepiej.

Przewozy do Austrii

Bilety autokarowe do Austrii nie są drogie - jedna osoba może dotrzeć do Wiednia już za mniej niż 130 zł. Należy przy tym pamiętać, że kupno biletów powrotnych pozwala zaoszczędzić część tej sumy. Autokary do Austrii kursują często, wyjeżdżając z wielu miast w Polsce. Jako że kraj jest popularnym celem turystów z całego świata, nikt nie powinien mieć problemów z transportem.

Więcej informacji o ojczyźnie Mozarta można znaleźć na oficjalnej witrynie internetowej polskiej ambasady w Austrii, znajdującej się pod adresem www.wien.polemb.net . Pracownicy placówki pomagają turystom, którzy napotykają poważniejsze problemy podczas wyprawy. Warto zapisać jej dane teleadresowe:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu
Hietzinger Hauptstraße 42c, 1130 Wien
Tel.:(+43 1) 87015-0, 87015-100
E-mail: [email protected]

mp
Licencja: Creative Commons
2 Ocena