Hasło „web2.0” pojawiło się w roku 2001, określając w ten sposób serwisy internetowe, w których treść była generowana przez użytkowników owego serwisu.

Data dodania: 2007-06-01

Wyświetleń: 6848

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Termin ten został nagłośniony w roku 2004 przez firmę O’Reily Media organizującą konferencje, na których podejmowano tematykę „ery serwisów społecznościowych”. Serwisy web2.0 tworzone są tak aby użytkownicy mieli jak największą możliwość ingerencji w treść strony, dostarczając artykuły, pliki wideo, zdjęcia czy linki do innych stron, a tym samym tworząc w ten sposób społeczność web2.0.
Jeśli przychodzi na świat jakaś moda na „coś”, musi być do niej przypisana pewna charakterystyczna cecha. I tak też się dzieje z web2.0.

Jednym z pierwszych olbrzymich sukcesów Web 2.0 był zastosowany w Google mechanizm oceniania stron o nazwie PageRank, który do szacowania wartości dokumentów opierał się nie na ich treści, lecz na liczbie prowadzących do nich odsyłaczy. Od czasu rozpowszechnienia się Web 2.0 dużą popularnością zaczęły się cieszyć też serwisy internetowe działające w oparciu o mechanizm wiki i blogi.

Najważniejsza przemiana ma się jednak dokonać na pulpicie poszczególnych użytkowników. "Posiadacze" i ich serwery staną się elementami pośredniczącymi w wymianie wiedzy. Niczym w sieci BitTorrent czy projekcie SETI@home, znacząca część obciążenia (wykorzystania miejsca, obciążenia obliczeniami itd.) zostanie rozproszona na prywatne komputery.

Spójna definicja Web 2.0, pojawiła się dopiero niedawno, choć próby jej ustalenia trwają już od 2001 roku. Według Tima O’Reilly Web 2.0 „jest rewolucją biznesową w świecie komputerowym, spowodowaną ruchem w stronę Internetu jako platformy, oraz próbą zrozumienia reguł zwycięstwa na tej platformie. Główną zasadą jest: Twórz aplikacje, które lepiej okiełznają Sieć, by więcej ludzi ich używało 1”

Serwisy web2.0 charakteryzuja się używaniem takich technik jak:ajax, xml, xhtml, ruby ona rails czy php. Polecam serwis www.web.session.pl. Został on stworzony z myślą o ludziach, którzy interesuą się, zapewne także zajmują bądź pracują w tak szeroko pojętej brany IT. Web.session.pl to portal społecznościowy w technologii web 2.0, którego celem jest wspólne gromadzenie ciekawych artykułów, trików a także porad. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość dodawania nowych wiadomości, pisania opinii do już istniejących oraz głosowania na ulubione artykuły. Dodając nowe wiadomości przydzielamy im odpowiednie kategorie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena