Holandia to we współczesnej Europie kraj wyjątkowy. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii obowiązuje w nim ustrój monarchistyczny, a obecnie panująca królowa pełni głównie funkcję reprezentacyjną.

Data dodania: 2009-07-22

Wyświetleń: 1819

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak w przeciwieństwie do Brytyjczyków, Holendrzy nie są konserwatystami - tolerują związki homoseksualne, prostytucję, aborcję, eutanazję, a nawet narkotyki.

Nie do zdarcia

Niezwykłą tolerancję Holendrów uzasadniają dzieje ich kraju. W 51 w. p.n.e. tereny Niderlandów zostały włączone do Imperium Rzymskiego, a zatem stały się częścią bardzo wysoko rozwiniętej cywilizacji, podczas gdy ludy Germanów i Słowian wciąż były uważane za barbarzyńskie. Dzięki podbojowi Holandia przez cztery wieki przeżywała oszałamiający rozkwit gospodarczy i kulturalny.

Z biegiem lat panowanie nad krajem obejmowały inne narody - m.in. Hiszpanie, przeciw którym w XVI w. wybuchło powstanie skutkujące rozbiciem kraju na Holandię i Belgię. Niepokoje nawiedzały te regiony jeszcze kilkakrotnie, lecz przejściowe kryzysy nigdy nie doprowadziły Holandii do upadku. Dzięki ważnym koloniom naród szybko odbudował swoją silną pozycję nawet po drugiej wojnie światowej. Niderlandowie znali własne możliwości i umiejętnie z nich korzystali - a potrafiąc szybko podnieść się po każdym upadku, nie mieli powodu do żywienia nienawiści wobec jakiejkolwiek grupy społecznej. Dziś są to ludzie bardzo gościnni, posiadający ujmujący charakter, dzięki któremu turyści chętnie odwiedzają ich kraj.

Tulipany i wiatraki

Holandia to bardzo malownicza kraina - nic dziwnego, że pochodzą z niej najlepsi malarze, tacy jak Van Gogh, Rembrandt i Vermeer. Natchnienie dla artystów stanowią łąki pełne tulipanów oraz urokliwe równiny z wiatrakami dumnie pnącymi się ku niebu. Wrażenie na zwiedzających robi stylowa architektura miast i wiosek, a także wrodzone zamiłowanie Holendrów do piękna. W niemal każdym mieście turyści mogą obserwować występy małych grup teatralnych oraz podziwiać eksponaty znajdujące się w niezliczonych muzeach i galeriach. Łatwy dostęp do sztuki jest bowiem cechą, która odróżnia Holandię od innych krajów świata.

Turyści wybierający się do Holandii obowiązkowo powinni zwiedzić Amsterdam. Miasto tętni historią; na każdej ulicy można znaleźć wspaniałe, doskonale zachowane zabytki. Można tu także legalnie zakupić marihuanę - z czego Holandia słynie w tak dużym stopniu, jak z wiatraków. Inne warte odwiedzenia historyczne miejsca to Wyspy Fryzyjskie, Haga, Rotterdam i Eindhoven. Miłośnicy nowoczesności będą zaś usatysfakcjonowani widokiem imponującej tamy Afsluitdijk. Najlepiej w kraju poczują się jednak… rowerzyści – Holandia jest bowiem rajem dla miłośników dwóch kół, pełnym malowniczych, oddalonych od ruchliwych jezdni tras.

Przewozy do Holandii

bilety autokarowe do Holandii można zakupić już za 250 zł od osoby. Warto jednak zrobić rezerwację ze sporym wyprzedzeniem, gdyż kraj jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Mimo że autokary do Holandii kursują często, wyjeżdżając z każdego większego miasta w Polsce, może się okazać, że miejscówki są wykupione na kilka tygodni wprzód.

Więcej informacji o krainie tulipanów można znaleźć w portalu internetowym polskiej ambasady. Jego adres to www.haga.polemb.net . Przedstawiciele ambasady pomagają turystom, którzy napotkali nieoczekiwane problemy podczas wizyty w kraju. Dane teleadresowe placówki to

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Alexanderstraat 25
2514 JM Den Haag
tel. +31 (0)70 7990 100
e-mail: [email protected]


mp
Licencja: Creative Commons
0 Ocena