Niemcy to kraj o burzliwych dziejach. Od najazdu Hunów, poprzez wojny z Italią, krwawą rewolucję Luteranów i wojnę trzydziestoletnią, aż po zabory i dwie wojny światowe Germanie wykazywali się uporem i niepowstrzymaną ambicją.

Data dodania: 2009-07-22

Wyświetleń: 1939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć całe narody do dziś czują do nich urazę za wieki niepokojów i wojen, nie można zapominać, kto dał światu druk, operę, a nawet samochód. Niemcy tworzą fascynującą społeczność, żyjąc w urokliwym kraju, któremu warto przyjrzeć się z bliska.


Kraina BMW


Niemcy to kraj o powierzchni nieco większej od Polski; liczba jego ludności przekracza 82 miliony. Dzieli się na szesnaście landów mających odrębną administrację. Stolicą państwa jest Berlin, a inne ważne miasta to m.in. Bonn, Hamburg, Monachium i Stuttgart. Obowiązująca waluta to euro.

Niemcy są jedną z największych potęg gospodarczych świata, przodującą w takich dziedzinach jak przemysł elektromaszynowy, energetyczny i odzieżowy. Z ojczyzny Ryszarda Wagnera wywodzi się mnóstwo znanych na całym świecie marek, takich jak BMW, Porsche, Heineken, Knorr, Puma, Adidas czy Hugo Boss. Jest to kraj wyjątkowo przyjazny dla turystów. Historia miesza się w nim z pięknem przyrody, a nowoczesność z sielankową prostotą. Zależnie od odwiedzanego regionu, można go postrzegać jako skansen tradycjonalizmu lub światową stolicę postępowości.

Baśń czy nowoczesność

Górskie pasma na tle błękitnego nieba, soczyście zielona trawa, domki niczym z baśniowych ilustracji - takie widoki zapewnia Górna Bawaria, miejsce chętnie uczęszczane przez turystów. Zwiedzający mogą wspiąć się na Zugspitze - najwyższy szczyt w kraju, ochłodzić się w jeziorze Ammersee, a także obejrzeć niezliczone kaplice i katedry, charakterystyczne dla katolickiego regionu. Znaną atrakcją turystyczną jest miasto Monachium, znane dzięki Uniwersystetowi Ludwiga Maximilliana i drużynie piłkarskiej Bayern Munchen. Każdego roku staje się ono światowym centrum rozrywki dzięki festiwalowi Oktoberfest. Organizuje się go od 1810 z okazji dożynek chmielowych. W tym wyjątkowym dniu Monachium odwiedza sześć milionów ludzi, którzy wypijają łącznie ponad pięć milionów litrów piwa, zjadają kilogramy golonki, oglądają występy ludowych kapel, zakładają tradycyjne niemieckie stroje i bawią się w lunaparku.

Przeciwieństwem spokojnej Bawarii jest Berlin. Stolica Niemiec charakteryzuje się zróżnicowaniem, które nie pozwala się nudzić. Turysta tego samego dnia zobaczy wypełniony futurystycznymi wieżowcami plac Poczdamski, jak również neorenesansowy budynek Parlamentu, czyli Reichstag. W odstępie godzin zwiedzi piękny, barokowy zamek Charlottenburg i ciemne, wilgotne podziemia miasta, niezmienione od drugiej wojny światowej.

Kontrastujące ze sobą obrazy nie są charakterystyczne tylko dla tych dwóch regionów. Niemcy to kraj przeciwności. Jednak mimo faktu, że – przykładowo – bajkowy zamek Neuschwanstein diametralnie różni się od wielkiego miasta Frankfurt, oba miejsca zapewniają turystom masę atrakcji. Każdy land Niemiec ma bogatą historię i odmienne obyczaje. Nie da się opisać wszystkich miejsc wartych zwiedzenia - o każdym bowiem można powiedzieć "muss sehen".

Przewozy do Niemiec

Jeśli chcemy przyjrzeć się Germanii z bliska, mając zapewniony maksymalny komfort podróży, warto wykupić wycieczkę w zorganizowanej grupie. Autokary do Niemiec są względnie tanie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę liczbę atrakcji, które czekają na zwiedzających. Do przekroczenia granicy Polakom wystarczy dowód osobisty, choć zapobiegawczo (np. na wypadek zgubienia dowodu) warto mieć ze sobą paszport. Bilety autokarowe do Niemiec można nabyć za już za nieco ponad 100 zł od osoby, a bilety powrotne umożliwiają dodatkowe zaoszczędzenie pieniędzy. Grunt to planowanie - dobrze zorganizowana wycieczka pozwoli za niską cenę zwiedzać zamki i wędrować po malowniczych Alpach, a nawet odbyć podróż szlakami wielkich artystów.

Więcej informacji o kraju można znaleźć na witrynie polskiej ambasady w Niemczech. Jej adres internetowy to www.berlin.polemb.net . Wszyscy turyści w razie problemów mogą bezpośrednio lub telefonicznie skontaktować się z jej przedstawicielami. Dane teleadresowe ambasady to:

AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w Republice Federalnej Niemiec
Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin-Grunewald
Centrala telefoniczna: (+49 30) 223130
e-mail: [email protected]

MP
Licencja: Creative Commons
0 Ocena